Irak’ta Papa şerefine bastırılan pullarda Türkiye haritası skandalı!

Papa Francis’in tarihi Irak ziyaretinin Erbil ayağında büyük bir skandalın meydana geldiği gün yüzüne çıktı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Papa şerefine bastırdığı pullardan birinde yer verilen haritada Türkiye’nin doğusunun da Irak Kürt Bölgesi topraklarına dahil edildiği görülüyor!
Takip et
Irak’ta Papa şerefine bastırılan pullarda Türkiye haritası skandalı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Katolik dininin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Françesko’nun pazartesi günü sonra eren tarihi Irak ziyaretinin yankıları sürüyor.

Papa’nın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ziyaretinde ise Erbil yönetiminin bir skandala imza attığı gün yüzüne çıktı.

Irak’ta Papa şerefine bastırılan pullarda Türkiye haritası skandalı!

Bağdat’taki temaslarının sonrasında cumartesi günü Necef’te Iraklı Şiilerin lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani ile bir araya gelen Papa Françesko, pazar günü de IKBY’nin başkenti Erbil’e geçti. Papa, Erbil Uluslararası havaalanında IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve dini temsilciler tarafından karşılandı. Törende yöresel giysi giyen çocuklar, seslendirdikleri ilahiler eşliğinde Papa’yı zeytin dalları, yeşil yapraklar ve çiçeklerle karşıladı.

PULLARI BARZANİLER TANITTI Irak’ta Papa şerefine bastırılan pullarda Türkiye haritası skandalı!

IKBY İletişim Bakanlığı, ziyaretin anısına 6 tane hatıra pulu bastırdı. Barzani ailesi de bizzat pulların tanıtımını Papa Françesko’ya yaptı. Fakat pullardan birinde Türkiye’nin büyük tepkisini çekecek bir skandala imza atıldığı gün yüzüne çıktı.

Irak’ta Papa şerefine bastırılan pullarda Türkiye haritası skandalı!

Papa Francis figürünün yer aldığı pulun arka fonunda görülen haritaya, Türkiye’nin birçok doğu ve güneydoğu ili Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne dahil edildi.

Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, Papa’nın pazartesi sona eren ziyaretini Irak’a ve halkına yönelik bir sevgi gösterisi olarak nitelemişti.

BIDEN, PAPA’NIN ZİYARETİNİ ÖVDÜ Irak’ta Papa şerefine bastırılan pullarda Türkiye haritası skandalı!

ABD Başkanı Joe Biden, Papa Françesko’nun Irak’ı ziyaretinin “bütün dünya için umut sembolü” olduğunu söyledi. Biden, Papa’nın Irak’a gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Papa’nın Irak’a ilk defa gitmesinin “tarihi” ve “memnuniyetle karşılanan” bir vaziyet olduğunun altını çizerek, “Bu ziyaret Papa Françesko’nun kendisinin de söylediği gibi mühim bir mesaj gönderdi; kardeşlik, kardeş katlinden daha sağlamdır, umut, ölümden daha güçlüdür, barış, savaştan daha güçlüdür” değerlendirmesini yaptı.

Irak’ta Papa şerefine bastırılan pullarda Türkiye haritası skandalı!

Biden açıklamasında, Papa’nın Irak’ta kutsal mekanları ziyaret ettiğini ve Necef’te Şiilerin en büyük dini merci Ayetullah Ali el-Hüseyni es-Sistani ile görüştüğünü de hatırlattı. Papa’nın, birkaç sene öncesine kadar terör örgütü DEAŞ’ın pençesindeki Musul’da ayin yaptığına işaret eden Biden, “Tüm bunlar, bütün dünya için umut sembolüdür” değerlendirmesinde bulundu. Biden açıklamasında, “Papa’ya dini hoşgörüyü, insanlığın ortak bağlarını ve dinler arası anlayışı yüceltmek için bağlılığından dolayı hayranlığımız devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.