Irak Bağdat’ta Protestocular Başbakanlığa Yürü

Bağdat'ta protestocular Başbakanlık ofisine yürümek istedi, en az 4 kişi hayatını kaybetti.
Takip et
Irak Bağdat’ta Protestocular Başbakanlığa Yürü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Irak’taki hükümet karşıtı protestocular, Şiilerin kutsal şehri Kerbela’daki İran Konsolosluğu önündeki şiddet olaylarının ardından, Pazartesi günü de başkent Bağdat’taki Başbakanlık ofisine ve devlet televizyonuna yürümek istedi. Iraklı güvenlik güçlerinin protestoculara gerçek mermi kullanarak ateş açtığı, olaylarda en az 4 kişinin hayatını kaybettiği aktarılıyor.

Haber ajansları Iraklı protestocuların, biber gazı da kullanan güvenlik güçlerine taş atarak karşılık verdiklerini, sokaklarda lastikleri yaktıklarını ve barikat kurduklarını bildiriyor. Fransız haber ajansı AFP, “aşırı güç kullanımı” eleştirileri altında olan polisin Bağdat’ta protestoların yeniden başladığı 24 Ekim’den beri göstericilere ilk kez gerçek mermi kullandığını aktardı.

35 KİŞİ YARALANDI

Irak Sağlık Bakanlığı, Bağdat’taki hükümet karşıtı gösterilerde 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 35 kişinin yaralandığını açıkladı. Ölenlerden birinin bir polis yetkilisi olduğu iddialar arasında. Pazar gecesi Irak güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu Şiilerin kutsal kenti Kerbela’daki İran Konsolosluğu önündeki şiddetli protestolarda 3 kişi hayatını kaybetmişti. Protestocular binaya havai fişek atmış, İran bayrağını da ele geçirmeye çalışmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.