İpli Kayak Nedir? İpli Kayak Festivali Nerede Yapılır?

Tokat'ın Başçiftlik ilçesinde yöre sakinlerinin uzun yıllardır kullandığı kayak takımlarına ipi kayak veya ipli board deniliyor. Başçiftlik Belediyesi tarafından Karacaören Yaylası’nda düzenlenen şenliğe katılan vatandaşlar yöreye özel ipli kayaklarla kayıyor. Peki Başçiftlik Belediyesi hangi şehrimizde, ipli kayak nedir, nerede yapılır?
Takip et
İpli Kayak Nedir? İpli Kayak Festivali Nerede Yapılır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Başçiftlik Belediyesi ve İl Özel İdaresince Karacaören Yaylası’nda yaptırılan ve 6 yıldır kayak severlere hizmet veren kayak merkezinde kar kalınlığı 50 santimetreye ulaşmıştı. Peki, İpli kayak festivali nerede yapılıyor? İşte, İpli kayak festivali nerede yapılıyor sorusunun cevabı…

İPLİ KAYAK NEDİR?

Tokat’ta gürgen ağacından üretilen ipli kayak takımları alışılmışın çok dışında.

Sopa yerine dengelerini tahta kayaklara bağladıkları iplerle sağladıklarını belirten vatandaşlar, bu yöntemin hem takımları taşımada kolaylık sağladığını hem de güvenle kaymalarına imkan verdiğini söylüyor.

Tokat’ın Başçiftlik ilçesinde yöre sakinlerinin uzun yıllardır kullandığı kayak takımları dikkat çekiyor. Gürgen ağacından yapılan kayak takımında kara lastik ayakkabıdan ayak takma yeri bulunuyor. Kayak sopası yerine ise kayakların ucuna takılan ipler kullanılıyor. Vatandaşlar, ‘ipli kayak’ adını verdikleri kayak takımları ile kaymanın tadını çıkartıyor. Uzun yıllardır ilçede karlı kaplı tepelerde ipli kayakla kayan vatandaşlar, yaklaşık 6 yıldır da kayak merkezinde kaymanın heyecanı yaşıyor.

Kayak takımlarını genelde gürgen ağaçlarından yaptıklarını anlatan Başkan Tuncel, “2 metre uzunluğundaki kayak takımlarının ucuna kara lastik monte edildikten sonra uçları delinerek ip bağlanıyor. Bu ipleri tutarak, dengemizi sağlıyoruz. Yıllardır vatandaşlarımız ‘ipli kayak’la karın tadını çıkarıyorlar” diye konuştu.

İpli Kayak Nedir? İpli Kayak Festivali Nerede Yapılır?

İPLİ KAYAK NEREDE YAPILIR?

Başçiftlik Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyete geçen kayak merkezi Tokat’ta bulunuyor.

Sezonun başlamasıyla kayak severlerin Başçiftlik’e gelmeye başladıklarını anlatan Tunçel, şunları kaydetti: “Bu sene kayak merkezimize 1100 metre teleski yapıldı, 100 metre yürüme bandı da tamamlandı. Pistimizin uzunluğu 1600 metre. Kayak merkezimizin bulunduğu alanda 50 santimetre kar var.

İlçelerinin bin 450 rakımda bulunduğunu ifade eden Tuncel, şunları kaydetti:

“Niksar, Reşadiye ve Ordu üçgeninde yer alan Başçiftlik ilçesinde kasımda yağan kar Nisan ayına kadar kalkmaz. Yani 6 ay kayak yapma imkanı var. İlçemize bir kayak merkezi yapılması için çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda ilçemize bir kayak merkezi yapılır. İlçede yaygın olarak kullanan ipli kayak takımlarını marangozlar yapıyor. İlçemizde her evde buraya özgü ipli kayaklardan vardır.

Gürgen ağacından yapılan kayakların kendileri için tarihi bir değer olduğunu belirten Başkan Tunçel, ilçede her yaştaki insanın bu kayak takımlarını rahatça kullanabildiğini sözlerine ekledi.

Bin 450 rakımlı Tokat’ın Başçiftlik ilçesinde vatandaşlar, gürgen ağacından yapılan “ipli kayak”la karın keyfini çıkarıyor.

Başçiftlik ilçesinde Kokurdan, Çatalüstü ve Alaca tepelerinde kayak yapan vatandaşlar kullandıkları “ipli kayak” takımlarıyla ilginç görüntüler oluşturuyor.

Belediye Başkanı Murat Tunce yaklaşık 50 yıldır ilçelerinde “ipli kayak” kullanıldığını söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.