iPhone ekranlarını yakan açığı 21 yaşındaki Türk genci buldu!

Apple, Google ve Youtube gibi dünya devlerinde bulduğu açıklarla tanınan teknoloji meraklısı 21 yaşındaki Çayan Temel, İphone telefonlarda ekranı yakma noktasına getiren yeni bir açık keşfetti.
Takip et
iPhone ekranlarını yakan açığı 21 yaşındaki Türk genci buldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Teknoloji meraklısı 21 yaşındaki Çayan Temel Apple, Google ve Youtube gibi dünyaca tanınmış teknoloji devlerinde keşfettiği açıklarla bir çok defa gündeme geldi. Temel, Apple’de keşfettiği açık sayısını 14’e çıkardı. Temel’in keşfettiği 14’üncü açık ise kullanıcılara garanti kapsamına girmeyen ciddi ekonomik zarar verebilecek türden olması dikkat çekti.

3 AYDIR KAPATILMADI

Bu güne kadar Apple’da toplam 13, Google’da 12 ve Youtube’da 1 olmak üzere bir çok defa açık bulduğunu söyleyen Çayan Temel, “Apple da bulduğum 14. açık ise bütün İphone modellerinin şu an en güncel sürümü dahil bütün mobil cihazlarda ekranları yakıyor, patlatıyor. ekranları işlevsiz hale getiriyor. Bu Şekilde bir açık keşfettim, Apple ile görüşmelerimi gerçekleştirdim. Apple ile ortalama 3 aylık görüşmelerim neticesinde açığı henüz kapatamadılar. Devamlı iletişim halindeyiz, özellikle son 1,5 ay içinde açığı devamlı erteliyorlar” şeklinde konuştu.

MADDİ ZARARA YOL AÇABİLİR

Bu açık nedeniyle kullanıcıların çok büyük derecede etkilenmesine sebep olabileceğini ifade eden Temel, “Bu açık kullanıcıların zarar görmesine sebep olabilir. Bunu Apple’a bildirmeme karşın henüz bu şekilde bir hatayı kapatamadılar. İpod, İphone, İpad’lerde gerçekleşen bu açık, halen aktif vaziyette çalışıyor. Bu bütün kullanıcıların karşılaşabileceği, erişim sağlayabileceği ekran ayarları ile alakalı bir açık. Yanlışlıkla yaptıkları bu işlem yüzünden telefonlarını yakabilirler. Bu garanti kapsamı içinde de değil. Eğer ki bu şekilde bir hata ile karşılaşırsanız, bunun ücretini kendi cebinizden ödemeniz gerekiyor. Bu da gerçekten istemediğimiz bir vaziyet. Bu hatayı yaptığınızda belli bir müddet sonra ekranınız kararıyor, ardından ‘çıt’ diyerek küçük bir ses gelerek ekranınız işlevsiz hale geliyor. Nedeni bir çok kez sistem tarafından ekrana zıt komutlar gönderiliyor, ekran zıt komutları aynı anda karşılayamıyor ve aynı anda milyonlarca komut gönderdiği için ekran bunu desteklemiyor ve ekranı yakıyor” diyerek konuştu.

Temel, açık nedeniyle kendi ekranının yandığını ve anlaşmalı olduğu bir telefoncudaki test cihazlarında da aynı işlemi yaptığında aynı neticeye ulaştığını ileri sürdü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.