iOS uygulamaları kullanıcı bilgilerini çalıyor!

Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için endişe verici bir tehlike belirlendi. ABD merkezli bir güvenlik firmasının incelemesine göre Android ve iOS’ta bulunan binlerce uygulama, bulut tabanlı depolama üstünden kullanıcıların bilgilerini sızdırıyor.
Takip et
iOS uygulamaları kullanıcı bilgilerini çalıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Akıllı telefonlar artık yaşamımızın ayrılmaz bir parçası. Aynı zamanda mobil uygulamalar da öyle. Android ve iOS’ta bulunan, farklı kategorilerdeki milyonlarca uygulama, kullanıcılara hizmet veriyor. Zaman zaman bu uygulamalardan kimileri, veri sızıntısı iddialarıyla gündeme geliyor. Gene bu şekilde bir iddia, ABD merkezli bir güvenlik şirketi Zimperium’un araştırmasıyla gün yüzüne çıktı. Üstelik bu defa elde edilen neticeler oldukça endişe verici görünüyor.

ANDROİD VE İOS UYGULAMALARDA TEHLİKE

Android ve iOS tabanlı 1.3 milyon uygulamayı inceleyen firma, incelemenin neticesinde bulut tabanlı depolama (cloud) kullanan uygulamalarda kişisel veri sızıntısı yapıldığını tespit etti. Zimperium’un açıklamasına göre 84 bin Android ve 47 bin iOS uygulamasının genel kullanıma açık bulut sisteminden faydalandığı gözlemlenirken, bu uygulamaların yüzde 14’ünde veri sızıntısı meydana geldiği görüldü.

iOS uygulamaları kullanıcı bilgilerini çalıyor!

PAYLAŞILAN VERİLER GÜVENDE DEĞİL

Şirketin açıklamasına bakılırsa vaziyet pek de iç açıcı değil. Zira şirket, 11 bin 877 Android ve 6 bin 608 iOS uygulamasıyla paylaşılan verilerin güvende olmadığını düşünüyor. Firmanın CEO’su Shridhar Mittal’a göre ise sızıntılar, bulut serverlarında yapılan yanlış ayarlamalar neticesi oluşmuş vaziyette. Öte yandan CEO, bazı firmaları uyardıklarını belirtiyor fakat tüm firmalara uyarı göndermediklerini de söylüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.