iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) kapsamında iOS 15 tanıtıldı. Peki iOS 15 hangi iPhone modellerinde çalışacak? iOS15 ile gelen yenilikler neler? İşte bilmeniz gereken her şey…
Takip et
iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Apple’ın ağırlıklı olarak yazılım alanındaki yenilikleri duyurmak için her sene düzenlediği Worldwide Developers Conference (Dünya Geliştiriciler Konferansı, WWDC 2021) kapsamında iOS 15’in de aralarında olduğu yeni işletim sistemleri görücüye çıktı.

iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

Geçtiğimiz sene koronavirüs salgını sebebiyle dijital ortamda yapılan etkinlik, bu sene da pandemi şartlarının devam etmesi sebebiyle aynı biçimde gerçekleştirildi. ABD merkezli teknoloji devinin dünyanın dört bir yanından geliştiricilerle bir araya geldiği konferans kapsamında Apple CEO’su Tim Cook sahneye çıkan ilk isim oldu.

Konferansta Cook’u basın mensupları değil, koltuklardaki memoji’ler karşıladı. Cook’tan mikrofonu devralan Craig Federighi, iOS 15’teki yenilikleri tanıttı. İşte iOS 15 ile iPhone kullanıcılarının beğenisine sunulan yenilikler…

FACETIME YENİLENDİ iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

Apple’ın 2010 senesinde yaşamımıza giren görüntülü konuşma platformu Facetime’a Spatial Audio support (Mekansal Ses desteği) getirildi. Öte Yandan portre moduna arka planın otomatik olarak blurlanacağı duyuruldu. Başka bir deyişle kullanıcının öne çıkması için arka planı bulanıklaştıran portre modu geliyor.

FaceTime’a gelen bir başka yenilik ise ‘FaceTime bağlantısı’ oldu. Bir aramaya katılmak için Android, Windows ve web’de de çalışan bir “FaceTime bağlantısı” yaratabilirsiniz. Kullanıcıların Müzik, film ve ekran paylaşımı yapmalarına olanak tanıtan SharePlay özelliği de FaceTime’a entegre edildi. Kullanıcılar öte yandan FaceTime üstünden aramadaki kişiler beraber bir şeyler izleyebilecek ya da dinleyebilecek.

BİLDİRİM ÖZETİ iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

‘Notification summary’ (Bildirim özeti) ise seçtiğiniz günün herhangi bir saatinde size gönderilen bildirimlerin özetini size sunacak. Fakat bu özellik kişilerden aldığınız bildirimleri içermeyecek.

iOS’a entegre edilen ‘Live Text’ (Canlı Metin) özelliği ise Kamera uygulamasında otomatik olarak Optik karakter tanıma yapabiliyor. Bu özellik sayesinde kamerayı metne doğrulttuğunuzda iPhone’unuz metni düzenleyebileceğiniz bir formata dönüştürüyor.

DİJİTAL KİMLİK iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

iOS 15 ile Digital ID özelliği de kullanıma giriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, iPhone’ları kullanarak kimliklerini taradıktan sonra akıllı telefonları üstünden kullanabilecek. Öte Yandan Apple Wallet’a evler ve arabalar için anahtar özelliği entegre edildi.

Apple’ın hava durumu uygulaması yapılan güncelleme sonrası hava kalitesini de gösterecek. Uygulama bulutların vaziyeti ve Güneş’in gerçek yeri gibi bilgileri de kullanıcılarına sunacak.

HARİTALAR iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

Haritalar uygulaması Maps’te bir dizi yeniliğe giden Apple, uygulamanın yollar ile ilgili daha çok ayrıntı içerdiğinin altını çizdi. Öte Yandan otobüs ve taksi hattı gibi bilgiler de Maps üstünden alınabilecek.

iOS 15 HANGİ iPHONE’LARDA ÇALIŞACAK? iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

iOS 15 güncellemesini alacak modeller ise şu şekilde; iPhone 12 serisi, iPhone 11 serisi, iPhone X serisi, iPhone 8 serisi, iPhone 7 serisi, iPhone 6 serisi, iPhone SE, iPhone SE 2020 ve iPod touch (7. Nesil)

AIRPODS iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

iOS 15 ile AirPods’a da yeni nitelikler eklendi. Apple kulaklığın Find My uygulamasından daha iyi destek alacağını duyurdu. Öte Yandan dinamik baş takibi ile müziği sizin hareketlerinize göre odaklayacak. Apple’ın AirPod’ları, insanların konuşmaları daha iyi işitmesine yardımcı olan bir güncelleme de alacak

iPADOS iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

iPadOS’taki gelişmelere de değinen Apple, iPad’lere kitaplık gibi görünen bir ‘Dosyalar’ widget’ı ekledi. Başka bir deyişle geçtiğimiz sene iPhone’a gelen özellik iPad’e de entegre edildi. Öte Yandan ana ekran, iOS 14’te olduğu gibi gizlenebilecek.

Yeni sürüm ile herhangi bir uygulamadan not alabilmeyi sağlayacak olan Quick Notes da iPad kullanıcılarının beğenisine sunulacak. iPadOS yahut macOS’ta yaratılan notlar iOS’ta düzenlenebilecek.

Apple çeviri uygulaması Translate’in iPad’lere geldiğini duyurdu. Uygulama bir düğmeye dokunmaya gerek kalmadan kimin ve hangi dilde konuştuğunu algılayabiliyor ve çeviri yapıyor. Söz konusu özellik bütün işletim sistemlerinde desteklenecek. Apple, öte yandan iPad’i küçük bir bilgisayara dönüştüren yeni iPadOS 15’in ön izlemesini yaptı.

SIRI iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

Her ay 600 milyon cihazda kullanılan Apple’ın dijital asistanı Siri’yi de güncelleyen Apple, Siri’nin artık internet bağlantısı olmadan çalışacağını duyurdu.

UNIVERSAL CONTROL iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

Universal Control adlı özelliğini tanıtan Apple, kullanıcıların Mac ve iPad’leri tek bir fare ve klavye ile kullanmalarına olanak tanıyacak. Bu özellik sayesinde dosyaları Mac ve iPad arasında taşınabilecek.

Başka bir deyişle Universal Control sayesinde tek bir fare ve klavye ile hem macOS hem de iPad cihazlarınızı bir arada kullanabileceksiniz.

WATCHOS 8 iOS 15 özellikleri neler, İOS 15 çıktı mı?

watchOS 8 ile kullanıcılar nefeslerini kontrol edebilecek. Yeni sürümde Tai Chi ve bir plates çalışması da Apple Watch’ta yer alacak. watchOS 8 ile beraber Fitness Plus uygulamasında Lady Gaga, Keith Urban ve Alicia Keys gibi şarkıcılara da yer verilecek. Öte Yandan yeni portre özelliği sayesinde kullanıcılar, yüzlerine derinlik efekti vererek kadranlarına ekleyebilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.