iOS 13, 4 Haziran’da yapılacak WWDC 2019’da tanıtılacak

Apple’ın uzun zamandır üstünde durduğu iOS 13 ile ilgili bilgiler sonunda netleşti. 4 Haziran 2019 tarihinde yapılacak WWDC 2019’da Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 13 tanıtılacak. Detayları haberimizde ele alıyoruz.


iOS 13, 4 Haziran’da yapılacak WWDC 2019’da tanıtılacak

Apple’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı yeni işletim sistemi olan iOS 13 hakkında detaylar belli oldu. 4 Haziran 2019 tarihinde ABD’de Apple’ın ev sahipliğinde yapılacak WWDC 2019’da tanıtılacak olan iOS 13, birçok anlamda yeniliğe kavuşacak. iOS 13’de beklenen en büyük değişikliklerden birisi karanlık mod desteğinin gelecek olmasıdır. Milyonlarca iPhone kullanıcısı birçok telefonda olan fakat halen iPhone modellerinde olmayan karanlık mod desteğini iOS 13 ile görmek istiyor. Bunların yanında yenilikler arasında sağlık uygulamaları da nasibini alacak.

KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER BÜYÜK FARK YARATACAK

iOS 13 ile ilgili yapılacak değişiklikler arasında sağlık uygulamasının olduğunu söylemiştik. Sağlık uygulamasında aktif edilecek yeni ‘Günlük Rapor’ tuşu ile birlikte günlük aktivitelerinizi görmek mümkün olabilecek. Bunun yanında Mail uygulamasındaki kişi engelleme ve klasör seçme özelliği sayesinde çok daha düzenli bir mail kutusuna sahip olacaksınız. Yine uzun zamandır güncellemesi beklenen Apple Haritalar sonunda beklenen özelliğe kavuşacak. Uygulamaya ev, iş yeri gibi adresler ekleyerek kişiselleştirme yapabileceğiz.

WHATSAPP BENZERİ ARAYÜZ OLACAK

Apple’ın her işletim sisteminde güncellediği bir değişiklik olan Mesajlar bölümüne de çok ciddi bir yenileme geliyor. Artık iPhone kullanıcıları Mesajlar bölümünde kendine profil resmi seçebilecek ve bu profil resminin gizliliğini istediği gibi ayarlayacak. Rehberde ekli olunan kişilere gösterip, rehberinizde olmayan kişilere göstermeme gibi seçenekler olacak. WhatsApp benzeri bir arayüze geçileceği ve aynı zamanda yine bahsi geçen uygulama benzer özelliklerin Mesajlar’a geleceği iddia ediliyor. Bütün iddiaların cevabını ise 4 Haziran’da Dünya Geliştiriciler Konferansı olan WWDC’ 2019’da göreceğiz.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.