İntihar Eden Kardeşlerin Evinden Tanrı Yanılgısı Kitabı Çıktı

İstanbul Fatih'te 4 kardeşin siyanürle intihar ettiği evde, Richard Dawkins'in "Tanrı Yanılgısı" isimli kitabı bulundu.
İntihar Eden Kardeşlerin Evinden Tanrı Yanılgısı Kitabı Çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Fatih’te kapısına ‘Dikkat siyanür var’ yazılı not bıraktıkları evlerinde cesetleri bulunan 2’si kadın 4 kardeşin, ön otopside siyanür içerek intihar ettikleri meydana çıkmıştı.

KİTABA DAVA AÇILMIŞTI

Türkiye’nin gündeminden inmeyen dehşet evinde Evrim inancının en önemli savunucularından Richard Dawkins’in “Tanrı Yanılgısı” isimli kitabı çıktı. Ateizm propagandası yapan olay kitap 2008 senesinde Türkiye’de infiale sebep olmuştu. Tüm dinlerin açıkça reddedildiği kitaba, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ekmek suçlaması ile dava açılmıştı.

KİTAPLIKTA BULUNDU

Dehşet evindeki intiharın sırrı şimdilik çözülemezken, evin içerisi ilk defa görüntülendi. Evin bir odasında, sehpa üstünde beyaz ve mavi kase ile yeşil renkte kupa olduğu hemen ardından ise bir kitaplık, içerisinde kitap ve CD olduğu fark ediliyor.

ÇEVİRMEN İFADE VERMİŞTİ

Müslüman devletlerin hiçbirinde basılmayan kitap, Türkiye’de Temmuz 2007’de Kuzey Yayınları’ndan yayınlandı. Bir okur kitaptaki sözlerden rahatsız olup Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dört sayfalık dilekçesi ile suç duyurusu yapmıştı. Mahkeme, Erol Karaaslan hakkında, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “Mukadesata hakaret” suçlamasıyla dava açtı. Dawkins’in kitabında, dinlere hakaret derecesinde sözler olduğuna dair soruşturma çerçevesinde kitabın çevirmeni Erol Karaarslan, Aralık 2007’de Şişli Cumhuriyet Savcısı’na ifade vermişti.

Oxford Üniversitesi Profesörü Richard Dawkins’in Tanrı Yanılgısı (The God Delusion) kitabının ilk duruşması gerçekleştirilmiş ve duruşmada Cumhuriyet Savcısı Mücahit Ercan kitabın şüpheli Erol Karaaslan tarafından şahsen yazılmadığını, çevirisinin yapıldığını söyleyerek beraatini talep etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.