İnternetten sarı peruk siparişi verdi, palyaço peruğu geldi!

İzmir’de sarı peruk sipariş eden 20 yaşındaki Nur Sultan, gönderilen palyaço peruğuyla şaşkına döndü. Yanlışlık olduğunu düşünüp internet sitesi yetkililerine ulaşmak istediyse de çabaları neticesiz kalan Sultan, şikayetçi olacağını belirtti. Uzmanlar ise internetten yapılan alışverişlerde tüketicinin 14 gün içinde cayma hakkı bulunduğunu hatırlattı.
Takip et
İnternetten sarı peruk siparişi verdi, palyaço peruğu geldi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs salgınının etkisiyle daha fazla evlerinde vakit geçirmeye başlayan vatandaşlar, günlük ihtiyaçlarını da çoğunlukla e – ticaret yoluyla karşılamaya başladı. İnternetten satın alınan ürünlerin sayısı hızla artarken, sahte yahut kusurlu ürün sayısında da artış oldu. Problem yaşayan vatandaşlar ise mağduriyetlerinin çözülmesini istiyor.

SARI PERUK YERİNE PALYAÇO PERUĞU YOLLADILAR

Mağduriyet yaşayanlara Suriye uyruklu Nur Sultan da eklendi. Sultan, internetten 150 TL verip peruk sipariş etti. Özel günlerde kullanmak için merakla beklediği sarı peruk yerine, palyaçoların kostümünü tamamlamak için kullandığı renkli peruk geldi.

İnternetten sarı peruk siparişi verdi, palyaço peruğu geldi!

“FİRMAYA HİÇBİR ŞEKİLDE ULAŞAMADIM”

Şaşkına dönen Sultan, alışveriş sitesi yetkililerine ulaşmak istediyse de başarılı olamadı. Yaşadığı olayı anlatan Nur Sultan, “Düğün gibi özel günlerde takmak için bir internet sitesinden çok güzel bir peruk siparişi verdim. Palyaço peruğu gelince şok oldum. Aldığım şirkete ulaşmaya çalıştım fakat ulaşamadım. Ulaşılamayan bir telefon numarası koymuşlar. Dolandırıcı olduklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM”

İnternet sitesinin aktif olduğunu söyleyen Nur Sultan, “Zoruma giden verdiğim para değil. Başka bir insan da benim düştüğüm hataya düşmesin. Benim gibi başkaları da aynı şeyleri yaşamasın diyerek şikayetçi olacağım” diyerek konuştu.

İnternetten sarı peruk siparişi verdi, palyaço peruğu geldi!

DOLANDIRICILIK SUÇU VAR SAVCILIĞA BAŞVURULMALI”

Meydana Gelen bu tür olaylar sonrası neler yapılması gerektiğini anlatan Avukat Efekan Kaplan, şu bilgileri verdi:

“İnternetten yapılan alışverişlerde tüketicinin sorgusuz sualsiz 14 gün içinde cayma hakkı bulunmaktadır. Alınan malın ayıplı olup olmadığına bakılmaksızın tüketici cayma hakkını kullanabilir. Ödediği bedeli geri isteyebilir. Zaman zaman da sipariş verilenden farklı ürünlerin çıktığını duyabiliyoruz. Bu tür konularla da sık karşılaşıyoruz. Özellikle pandemi döneminde elektronik ticaretin artmasıyla sık karşılaşıyoruz. Çünkü dolandırma kastı olan kişilerin internet üstünden yaptıkları satışlardan bulunabilmeleri daha zor olduğu için bu tür taktikleri sıklıkla tercih ediyorlar. Bu tür bir dolandırıcılıkla karşılaşmamak ismine kargonun alındıktan sonra doğrudan doğruya koronavirüs önlemlerine de riayet edilip, kargocuyla beraber açılmasını ve ürün farklıysa tutanak tutulmasını öneriyoruz. Sonra bu tutanakla birlikte alakalı Cumhuriyet Savcılığı’na başvurulması mühim. Özellikle bu tarz hileli davranışlarla aldatma kastı olan vaziyetler bizim Türk Ceza Yasası’nda ‘dolandırıcılık’ suçunu yaratıyor: Bu da dolandırıcılıkla işlem yapılmasını gerektiren konudur. Buradaki olayımızda da bir dolandırıcılık faaliyeti var. Bu sebeple savcılığa başvurulmalı.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.