İnternette sahte ODTÜ diploması satışı! 450 liraya 2 günde teslim…

YÖK diploma sahteciliğini engellemek için 5 sene önce Diploma Takip Sistemi kurup, milyonlarca diplomayı tek tek kontrol etse de sahte diploma satışı sürüyor. Türkiye’deki en iyi üniversitelerin diplomalarının sahtesi internette 500 TL’ye satılıyor.
Takip et
İnternette sahte ODTÜ diploması satışı! 450 liraya 2 günde teslim…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre, sahte diploma satan internet sitelerinden birine yalnızca, “iyi günler” yazdık. 34 dakika sonra geri dönüş yapılıp, “Merhaba, formu doldurun. Size geri dönüş yapılacak. Önce taslak hazırlıyoruz. Onaylarsanız, ödeme yapıyorsunuz. Baskıya veriyoruz ve kargo ediliyor. Fiyat 500 TL. Noter tasdikli ve 2 günde teslimat. Kapıda ödeme yok. Lütfen ısrarcı olmayın. Saygılar” dendi.

“SİZE EN SON 450 TL. 2 GÜNE DE ELİNİZDE OLUR”

“ODTÜ ve Boğaziçi diploması da yapıyor musunuz?’, ‘Hangi fakülteler var?’, ‘Sahte olduğu anlaşılır mı?’, ‘İşsizim, indirim yapar mısınız?’, ‘Kimse işitmez değil mi?” diyerek sorduk. “ODTÜ ve tüm üniversiteler, fakülteler var. Gerçeğinin birebir aynısı. Kimse anlamaz. 2007’den öncesi ise zaten sorgulama yapılmıyor. Size en son 450 TL. 2 güne de elinizde olur. Tabii ki kimse işitmez. İnternet bankacılığından cebe havale olacak” biçiminde yanıtlandı.

Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Cemal Afacan da, konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu:
“Son dönemde diplomalar barkodla üretilip, elektronik ortamda e-devletten belge gerçekliği belirleniyor. Diplomalar üstündeki soğuk damga ve mühürlerde noterlerimiz uzmanlaştı. Son senelerde sahte diploma yapmak zor. Eskiden çok gelirdi. 2007 öncesi tarihli gelen evrakları biz de hemen tasdik etmiyoruz. Türkiye Noterler Birliği olarak ID verilerek, tüm diplomaların ortak bir havuzda toplanması projemiz vardı. Doğrulukları, bu havuzdan kontrol edilebilir.”

İSTEYENE SATILIK İSTEYENE KİRALIK

Sahte diplomalar dışında öte yandan internette orijinal diplomalarını kiralayan ve satanlar da var. Jeoloji mühendisinden, öğretmenliğe, hemşirelikten, eczacılığa kadar bir çok orijinal diplomanın yanı sıra usta öğretici direksiyon sertifikası, gemi adamı, kuaförlük gibi ustalık belgeleri de 5 bin TL’ye kadar satılıp, kiralanıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.