İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Geldi!

İnternet üzerinden televizyon yayıncılığı yapan kurumlara RTÜK denetimi geliyor. Netflix, BlueTV ve Puhutv bundan böyle RTÜK denetiminde olacak.
Takip et
İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Geldi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İnternet üzerinden yayıncılık giderek güçlenen bir sektör haline geldi. Türkiye’de internet yayıncılığı yapanlara yönelik yeni bir düzenleme yapıldı ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaştırıldı. Yasaya göre yurt içi ya da yurt dışı kaynaklı olmasına bakılmaksızın, Türkiye’de yayın yapan internet televizyonları denetime girmiş oldu.

KÜFÜR VE ALKOL SERBESTÇE KULLANILABİLİYORDU

Son yıllarda Netflix, BluTV ve Puhutv gibi yayın platformları, günden güne abone sayılarını arttırırken, yayınlarında küfür ve alkol kullanımı da serbest olarak kullanılıyordu. RTÜK denetimi olmadığı için özgürce yayın yapabilen kuruluşlar artık RTÜK denetiminden geçecek.

ARTIK TÜRKİYE’DE ŞİRKET KURMAK ZORUNDALAR

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’ isimli düzenlemeye göre, internet üzerinden yayın yapan televizyonların yurt içi ya da yurt dışı kaynaklı olduğuna bakılmadan denetim yapılacak. Ayrıca, yurt dışı kaynaklı kuruluşların Türkiye’de şirket kurması da zorunlu olacak.

Yönetmeliğin içeriğine göre düzenlemeler, “İnternet ortamından sunulan radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetleri ile bu yayın hizmetlerini sunan özel medya hizmet sağlayıcı kuruluşları ve bu yayın hizmetlerinin iletimini sağlayan platform işletmecilerini” ilgilendirecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.