İnternet Gazeteciliği de Basın Kanununa Dahil Olsun Teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, internet gazeteciliğinin de Basın Kanunu kapsamına alınmasını teklif etti.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, internet gazeteciliğinin 5187 Sayılı Basın Kanunu çerçevesine alınması için bir yasa teklifi hazırladı. TBMM Başkanlığı’na verilen teklifte, internet mecrasında yayıncılık faaliyetleri yapan habercilerin statülerinin diğer basın mensupları ile eşit konuma getirilmesi gerektiği bildirildi.


Teklifte, süresiz bir yayın olan internet yayınlarının diğer süresiz yayınlarla aynı konumda olmasının Anayasal ve yasal haklar bakımından zorunlu bir gereklilik olduğu ifade edildi. Değişiklik teklifiyle ayrıca, eser sahiplerine açılacak davalarda sürenin, diğer süresiz yayınlarda olduğu gibi 6 ay ile kısıtlanması öngörüldü.

İNTERNET GAZETECİLERİ DE BASIN KARTI ALSIN

İnternet mecrasında gazetecilik ve habercilik faaliyeti yapan, bu hususta emek ve mesai harcayan emekçi basın mensuplarının da gene aynı biçimde 5187 sayılı kanun çerçevesinde ‘gazeteci’ olarak nitelenmesi ve bu hususta aradaki statü ve hukuki bütün farkların kapatılmasının gerektiğini söyleyen Tanal, “Basın Kartı Yönetmeliğinde bir değişiklik gerçekleştirilerek internet gazeteciliği faaliyeti yapan gazeteci ve habercilerin de kanuni haklarının düzenlenerek Basın Kartı konusunda düzenlemeler yapılması lazımdır” dedi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı