Instagram’da Büyük Güvenlik Açığı

Instagram’da son yılların en büyük güvenlik açıklarından birin olduğu saptandı. Bir pazarlama şirketi her ay 1 milyon Instagram kullanıcısının bilgilerini çalarak büyük şirketlere sattı.

Instagram, son dönemlerin en büyük güvenlik problemiyle karşı karşıya. Bir pazarlama şirketinin Instagram kullanıcıları arasında hesabı açık olan kişilerin verilerini kaydetmek suretiyle büyük şirketlere kişilerin izni olmadan veri sunduğu öğrenildi. Her ay 1 milyon kişinin bilgilerini çaldığı öğrenilen şirket Instagram tarafından çok geç fark edildi.

INSTAGRAM HİKAYELERİNİ BİLE KAYDETTİLER

Normal şartlarda 24 saatte silinen Instagram hikayelerinin bile 24 saat süreden uzun bir şekilde hesapta tutulabilmesini ve kaydedilmesini sağlayan şirket, bir çok kişinin özel hayatını, şirketlere sattı. Sadece fotoğraf ve videoları kaydedip satma işlemini gerçekleştirmeyen şirket aynı zamanda kimlik bilgileri ile kimin kime hangi veriyi gönderdiğine kadar bir hesaba dair her şeyi kopyaladılar.

BU NE ANLAMA GELİYOR?

Özel hayatın ihlali ve kişi haklarının hiçe sayıldığı bu durum, büyük şirketlerin işine geliyor. Örnek vermek gerekirse ; bir otele gelen kişilerin, Instagram paylaşımlarının otel ile alakalı olanlarını görebilmesine ve hangi müşterisinin ne yaptığına istediği zaman ulaşabilmesine olanak sağlayan bu veri hırsızlığı incelemeye alındı.

Bir Yorum

  1. Dinlendiğimiz ve tüm kişisel bilgilerimiz gün ve gün stoklandığını öğreniyoruz.Daha kim bilir neler duyacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı