adplus-dvertising

Instagram’a 404 milyon euro para cezası

Sosyal medya platformu Instagram, çocukların mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle 405 milyon euro para cezasına çarptırıldı.
Takip et
Instagram’a 404 milyon euro para cezası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İrlanda’daki Veri Koruma Komisyonu (DPC), ABD merkezli teknoloji şirketi Meta’ya ait sosyal medya platformu Instagram’a Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni (GDPR) ihlal ettiği gerekçesiyle 405 milyon euro tutarında para cezası verdi. İddialara göre, Instagram’ın çocukların e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yayınlaması da dahil olmak üzere, çocukların gizliliğini ihlal ettiği iddia ediliyor. İrlanda Veri Koruma Komisyonu’ndan bir sözcü tarafından yapılan açıklamada, “Nihai kararımızı geçen cuma günü aldık ve bu 405 milyon euroluk bir para cezasını içeriyor” dendi.

Soruşturma Eylül 2020’de başlatılmıştı

Veri Koruma Komisyonu (DPC), sosyal medya platformu Instagram’a, reşit olmayan gençlerin hesap detaylarını nasıl işlediğiyle alakalı olarak Eylül 2020’de bir soruşturma başlatmıştı. İrlandalı yetkililerin soruşturması, Instagram’ın 13 ila 17 yaş arasındaki kullanıcıların, e posta adresleri ve telefon numaraları da dahil olmak üzere kişisel bilgilerini nasıl tuttuğuna odaklandı. Soruşturma öte yandan, Instagram kullanıcı kayıt sisteminin, hesabın gizlilik ayarları “özel” olarak ayarlanmadıkça, çocuk hesaplarının varsayılan olarak “genel” olarak ayarlanmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını da inceledi.

“Bu para cezasına katılmıyoruz ve buna itiraz etmeyi düşünüyoruz”

Instagram’ın ana şirketi Meta’dan bir sözcü yaptığı açıklamada, “Bu soruşturma, bir sene önce güncellediğimiz eski ayarlara odaklandı ve o zamandan beri gençleri güvende ve bilgilerini gizli tutmaya yardımcı olmak için birçok yeni özellik yayınladık. 18 yaşın altındaki herkes, Instagram’a katıldığında hesabı otomatik olarak gizli olarak ayarlanır, böylece sadece tanıdıkları ne paylaştıklarını görebilir ve yetişkinler, onları takip etmeyen gençlere mesaj gönderemez. Soruşturmaları boyunca DPC ile irtibatta olmamıza karşın, bu para cezasına katılmıyoruz ve buna itiraz etmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Soruşturmaya ilişkin daha çok ayrıntı ise önümüzdeki hafta yayınlanacak.

AB’de verilen en büyük ikinci ceza

Ceza, Avrupa Birliği’nin (AB) katı gizlilik kuralları kapsamında verilen en büyük ikinci ceza oldu. Daha önce, Lüksemburg’daki Data Koruma Komisyonu, Amazon firmasına 746 milyon euro para cezası vermişti.

WhatsApp, 225 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı

Öte yandan, İrlanda’daki Veri Koruma Komisyonu, Meta’ya ait öbür sosyal medya şirketleriyle alakalı başka bir soruşturma daha gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz sene, insanların verilerini öbür Meta şirketleriyle paylaşma konusundaki şeffaflık kurallarını ihlal ettiği için WhatsApp, 225 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı. Meta firmasının bünyesinde Facebook, Instagram, Messenger ve Whatsapp bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.