adplus-dvertising

Instagram satışlarınızda linkle ödemeyi kullanın

Sosyal medya kullanımı Türkiye’de her geçen gün artıyor. Sosyal medya hesapları arasında en fazla tercih edilen ve toplumun büyük çoğunluğunun kullandığı sosyal medya araçlarından biri de Instagram olmuş durumda.
Takip et
Instagram satışlarınızda linkle ödemeyi kullanın
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 0

Türkiye’de şu anda 52 milyonu aşkın Instagram kullanıcısı bulunuyor. Türkiye bu rakam ile dünya üzerinde en fazla Instagram kullanan kullanıcı sayısında 6. sırada yer alıyor.   (statista.com)

Hikayeler ve postlarda yapılan fotoğraf ve video paylaşımları sayesinde kullanıcı sayısını artıran Instagram, aynı zamanda en fazla e-ticaretin de yapıldığı platformlardan biri haline geldi. Öyle ki, bugün yerel ve ulusal, uluslararası firmalar kurumsal ınstagram hesapları ile ürün pazarlaması ve satışı yapmakta, bu ürünleri milyonlarca kişiye ulaştırmaktadır.

Satışı işletme hesabı üzerinden yapın

Online satış yapmak için bir internet sitesine sahip olmanız gerekir. Ürünlerinizi bu platform üzerinden satışa sunmanız ve ödemeleri de yine buradan almanız gerekir. Ancak Instagram üzerinden satış yapmak için bir internet sitesine ihtiyacınız yoktur. Instagram sayfanız üzerinden ürünlerinizin tanıtımını yaparak, satış gerçekleştirebilirsiniz. Instagramda satış yapmak için ilk olarak kişisel hesabınız yerine bir işletme hesabı açmalısınız. Bu hesabınızın ismi yaptığınız ya da sattığınız ürünlerin ismi olabilir, kendinize oluşturduğunuz marka isminiz olabilir. Ya da daha farklı kurumsal işletme hesabı olabilir. İnsanlar bir ürünü alacağı zaman, kişisel hesaplar yerine işletme hesabına bakmaktadır. İşletme hesabı daha fazla güven verir.

İşletme hesabınızın güvenliğini sağlayacak önlemleri artırmalı, çok güçlü şifreler ile hesabınızı çalınma riskine karşı koruma altına almalısınız. Unutmayın ki, işletme hesabınızın büyümesi ve satışlarınızın artması, art niyetli kişilerin hesabınıza olan saldırılarını artırır.

 Ücretsiz gönderim imkânı oluşturun

Bir satış yapmak, gelir elde etmek için öncelikli olarak yapmanız gereken vergi levhanızın olmasıdır. Fiziki bir iş yeriniz olmasa dahi, vergiye tabi olabilirsiniz. Böylece fatura kesebiliyor olmanız, müşterileriniz tarafından size olan güveni artıracaktır. İkinci önemli konu da ürünün gönderimi konusu. Bunun için bir kargo şirketi ile anlaşma yaparak, ürünlerinizi daha hesaplı bir şekilde göndermelisiniz. Kargo ücretini alıcının ödeyecek olması, birçok alıcı tarafından kabul edilmeyen bir konudur. Ücretsiz kargo her zaman tercih sebebi olmuştur.

Satış yaparken ürün paylaşımına dikkat edin

Instagram üzerinden satış yapacağınız zaman, ürünlerinizin tanıtımını çok iyi yapmalısınız. Bunun için bazı konulara özellikle dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıralayabiliriz:

 • Instagram sayfanızda kendi satışını yaptığınız ürünleri sergilemelisiniz.
 • Aynı ürünlerin Google üzerinden alınan fotoğraflarını kullanmamalısınız.
 • Ürünlerinin fotoğrafının çözünürlüğünün yüksek olması gerekir.
 • Fotoğraf çekimi için profesyonel ekipmanlara sahip olmalı ya da dışarıdan destek almalısınız.
 • Ürün fotoğraflarını çeşitli editleme işlemleri ile daha dikkat çekici görseller haline getirmelisiniz.
 • Görsellerinizi dikkat çekici metinler ile daha ilgi çekici hale getirmelisiniz.
 • Çeşitli kampanyalar düzenlemeli, ürünlerin fiyatlarında özel günlerde indirimler yapmalısınız.
 • Paylaşımlarınızı normal paylaşımların yanında, hikâye olarak da paylaşmalısınız.
 • Paylaşımlarınızda çeşitli hashtag kullanarak, sayfanıza ve ürünlerinize olan etkileşimleri artırmalısınız.
 • Ürünlerinizi daha önce alan müşterilerinizin size gönderdiği olumlu geri dönüşleri, mesajları ya da fotoğrafları paylaşarak, güvenli satıcı imajı vermelisiniz.

Paylaşımları ne zaman yapılmalı?

Genelde sosyal medya özelde de Instagram kullanımı her ne kadar çok yaygın olsa da, insanlar gece gündüz sosyal medya mecralarında bulunmuyorlar. Bu yüzden işletme hesabı üzerinden ürün tanıtımına yönelik yapacağınız paylaşımları, insanlardan daha fazla etkileşim alabileceğiniz saatlerde yapmalısınız. Paylaşımlarınızı sabah 08:00-09:00 saatleri arasında yapmanız etkileşimi artıracaktır. Bu saatler genelde mesai başlama saati olduğu için, mesaiye başlamadan önce sosyal medyanın kontrol edildiği saatlerdir. Yine gece 23:00-24:00 saatleri de insanların yatmadan önce sosyal medyayı kontrol ettiği ve fazlaca vakit geçirdiği saatlerdir. Paylaşım saatleriniz içerisinde en fazla etkileşim aldığınız saate göre, diğer paylaşımlarınızın takvimini oluşturabilirsiniz.

Tanıtımlar ile etkileşim sayınızı artırın

Gerek fiziki satışlarda gerekse de online satışlarda, satışı ve geliri artırmanın yolu reklam ve pazarlama yapmaktır. Bu Instagram üzerinden yapılan satışlar için de geçerlidir. Instagram sayfanız üzerinden satışlarınızı artırmak için takipçi sayınızı artırmalı, daha fazla kişiye ulaşmayı hedeflemelisiniz. Takipçi sayınızı doğal etkileşim yolları ile artırabileceğiniz gibi, ürününüze sponsorlu tanıtım yaparak da sayfanıza olan etkileşimi ve takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Instagram üzerinden sponsorlu tanıtım yaptığınız zaman bunun planlamasını çok iyi yapmalı, hedef kitlenizi ürün kullanıcılarına yönelik yapmalısınız. Spesifik bir ürünün satışını gerçekleştiren işletme olarak, herkese açık ilan vermek yerine, ürününüz ile ilgili meslek grupları ya da ilgi alanlarına göre ilan vermelisiniz. Böylece daha gerçekçi kişilere ulaşmış ve satış sayınızı artırmış olursunuz.

Ödemeler nasıl alınmalı?

Ticaretin en önemli maddelerinden biri, satış ve satıştan gelecek gelirdir. Instagram üzerinden yaptığınız satışlarınızın ücretini tahsil etmeniz, gelirinizi artırmanız gerekir. Burada en güvenli ödeme yöntemlerini tercih etmelisiniz. Bunlardan bir tanesi de linkle ödeme yöntemidir. Linkle ödeme alabilmek için bir internet sitenizin olmasına gerek yok. En basit tanımı ile müşterilerinizin bankacılık ürünlerini kullanarak ödeme yapmaları için bir link oluşturursunuz ve müşterileriniz de alışveriş ödemesini bu linki kullanarak güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Linkle ödemenin en önemli avantajlarından biri, müşterilerinizin size olan güvenli satıcı imajını daha fazla geliştirmesidir. Linkle ödeme yöntemi sayesinde kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapmak isteyen müşterileriniz, bu yöntemleri kullanabilir. Yine bu ödeme yöntemi ile temassız, kapıda ödeme yöntemi ile ödeme alabilir, yabancı para birimleri ile ödeme kabul edebilirsiniz.

Linkle ödeme sistemi nasıl çalışır?

Hızlı, kolay ve güvenilir bir sistem olan link ile ödeme işlemi 3 basit adımda gerçekleştirilir. Müşterinizin mail ya da telefon numarasını alarak, bu iletişim kanalı üzerinden ödeme linki oluşturarak müşteri ile paylaşımı yapılır. Müşteri de linke tıklayarak ulaştığı ödeme sayfasından kredi kartı ya da banka kartı ile isterse farklı banka uygulamaları ile ödemesini gerçekleştirmiş olur. Böylelikle ürün tahsilatı gerçekleştirilmiş olur.

Link ile ödemede PayTR’yi tercih edin, rahat edin

Online tahsilat sistemlerinde 2009 yılından bu yana müşterilerinin işlerini kolaylaştıracak çözümler sunan PayTR, 3D secure desteği sayesinde link ile ödeme yönteminde de ödeme ve kart güvenliğini sağlıyor. Sahtecilik işlemlerinin önüne geçen PayTR, kişisel verilerin güvenliğini sağlayarak, kişisel bilgilerin mağaza sahibi ile paylaşılmasının önüne geçer.

Müşteriler PayTR Linkle Ödeme ile ödemelerini tek tıkla saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirken, mağaza sahibi satıcılarda gelen ödemeleri güvenle tahsil etme imkânına kavuşur. PayTR Linkle Ödeme sistemi, hem tek çekimle hem de taksitle ödeme seçenekleri sunar. İnternet sitesine ihtiyaç duymadan, Instagram üzerinden taksitle satış yapmanızın önü açılmış olur. PayTR Linkle Ödeme ile yapılan işlemlerin ücreti, ertesi gün işletmenin hesabına geçmiş olur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.