Instagram, kullanıcı verilerini toplayıp paylaşıyor!

Bulut depolama şirketi pCloud, uygulamaların veri gizliliği politikasını inceledi. Firma yaptığı incelemede, Instagram’ın kullanıcı verilerinin yüzde 79’unu toplayıp paylaştığını ortaya koydu.
Takip et
Instagram, kullanıcı verilerini toplayıp paylaşıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bulut depolama şirketi pCloud, son dönemlerde veri gizliliği politikaları gündeme gelen uygulamaları inceledi. Firma yaptığı incelemede ayrıntılı bir veri ortaya koydu.

VERİLERİN YÜZDE 79’UNU KULLANIYOR

Kirşetin yöneticisi Ivan Dimitrov tarafından paylaşılan incelemede, Instagram‘ın kullanıcılarının arama geçmişi, konum, kişiler ve finansal bilgiler de dahil kişisel verilerinin yüzde 79’unu topladığını ve üçüncü taraflarla paylaştığını ortaya koyuldu. Dimitrov, açıklamasında şunları kaydetti:”Uygulamaya kaydolurken toplanmasını kabul ettiğiniz bütün bilgiler, onların faydaları için analiz edilebilir ve hatta paylaşılabilir. Arama geçmişinizden, konumunuza, banka işlemleri detaylarınıza, rehber detaylarınıza ve fitlik seviyenize her şey uygulamaların depolaması, kullanması ve satması için kıymetli olabilir.”

TELEGRAM VE SİGNAL GÜVENLİ UYGULAMALARDAN

Bir milyardan fazla kullanıcısı olan Instagram’ın verileri bu denli kullanıyor olması endişe oluştururken, kişisel verileri en fazla paylaşan ikinci uygulama da Instagram’ın ana şirketi Facebook olarak kayıtlara geçti. Platformun, kullanıcı verilerinin yüzde 57’sini aralarında firmayla ilişkili öbür şirketlerin da dahil olabileceği üçüncü taraflarla paylaştığı söylendi. Listede, Uber Eats, Deliveroo, LinkedIn, Trainline, YouTube, Duolingo ve eBay da bulunurken, Just Eat, Grubhub ve My McDonald hiçbir kullanıcı verisini paylaşmayan birkaç uygulama arasında yer aldı. Kullanıcıların verilerini koruyan uygulamalar arasında öte yandan, Signal, Telegram, BBC iPlayer ve Netflix de bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.