adplus-dvertising

Instagram Canlı Odalar (live rooms) özelliği telefonlara geldi

Instagram, canlı odalar adı verilen yeni bir özelliği hayata geçirdi. Bu özellik, kullanıcıların bir oda kurup görüntülü olarak konuşabilmesine olanak veriyor. Live rooms ile aynı anda dört kişinin canlı yayın yapmasına imkan veriyor ve bu canlı yayını dileyen herkes takip edebiliyor. Instagram Odalar Nedir? Nasıl Oluşturulur? Instagram 4 Kişilik Canlı Odalar Özelliği haberimizde.
Takip et
Instagram Canlı Odalar (live rooms) özelliği telefonlara geldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Instagram canlı yayınları özellikle salgın nedeniyle evlerde daha fazla vakit geçirilen bu dönemde yoğun ilgi görüyor. Clubhouse’da onlarca kişinin aynı anda sohbet edebiliyor olması sonrasında diğer platformlardan çeşitli adımlar geldi. Dolaylı yoldan atılan adımlardan birisi de Instagram Canlı Odalar özelliği oldu.

Clubhouse, interaktif radyo deneyimini kullanıcılara sunarken Instagram ise toplulukları bir araya getirmek için farklı bir çözüm buldu.

Bu özellikten önce sadece iki kişi aynı anda yayına katılabiliyor ve canlı yayın kurulabiliyordu.

Instagram aynı anda daha fazla kişinin canlı yayına girmesini istiyor. Bu yüzden dün itibarıyla Live Rooms, yani Canlı Odalar adını verdiği yeni bir özelliği başlattı. Dünya çapında kullanıma sunulacak özellik, önceki iki kişilik sınıra kıyasla, canlı yayında dört kişinin görüntülü sohbet etmesine olanak tanıyor. Instagram’ın yayınladığı blog yazısı, bu özelliğin insanları bir “talk show veya podcast” başlatmaya, “jam session” düzenlemeye veya diğer içerik oluşturucularla iş birliği yapmaya teşvik etmesini umduğunu söylüyor.

Instagram Canlı Odalar (live rooms) özelliği telefonlara geldi

Instagram Canlı Odalar özelliğini nasıl kullanabileceksiniz?

Live Rooms isimli bu yeni özellik sayesinde eskiden 2 kişiyle sınırlı olan Instagram canlı yayınlarındaki katılımcı sayısı 4 kişiye çıkacak. Instagram, konuyla ilgili paylaştığı blog gönderisinde, bu özelliğin insanları bir “talk show veya podcast” başlatmaya veya diğer içerik oluşturucularla iş birliği yapmaya teşvik edeceğini söylüyor.

Öncelikle Instagram’ı açıyorsunuz ve ardından ekranı sola doğru kaydırıyorsunuz. Canlı kamera simgesine tıkladıktan daha doğrusu dokunduktan sonra bir başlık belirlemeniz yeterli.

Oda simgesine dokunarak misafirlerinizi yayına ekleyebiliyorsunuz. Böylece dört kişiye kadar canlı yayın mümkün hale geliyor.

Ancak Instagram’ın sunduğu tek özellik bu değil. Şirket, Clubhouse gibi sadece ses üzerinden iletişimi de mümkün kılmayı hedefliyor. Ancak bu özelliğin detayları henüz belli değil.

Daha fazla insanla canlı yayına geçmek, odaların daha geniş kitleleri çekebileceği anlamına geliyor. Katılan herkesin takipçileri canlı odayı görecek ve bildirimlerine bağlı olarak haber verilecek. Etkin katılımcılar tarafından engellenen hiç kimse canlı yayına katılamayacak.

Burada yapılacak en kolay karşılaştırma, insanların odalarda canlı yayında birbirlerini dinlemesini sağlayan sosyal ağ tabanlı canlı ses yayını uygulaması Clubhouse’dur. Aynı anda 10’dan fazla kişi konuşabilir ve odalar 8 bin kişiye kadar kullanıcı alabilir. Facebook’un Clubhouse’a karşı doğrudan bir rakip oluşturduğu bildiriliyor, ancak Instagram Live, Clubhouse ile ilgilenen ancak şu anda ona erişemeyen bazı kişileri yakalayabilir. Ne de olsa Clubhouse yalnızca davet sistemiyle üye olunabilen bir uygulama ve sadece iOS cihazlarından kullanılabilir.

Instagram Canlı Odalar (live rooms) özelliği telefonlara geldi

Instagram Odalar Nedir?

Milyonlarca insanın kullandığı sosyal medya devi Facebook, yan kuruluşu olan Instagram’ı satın almasıyla birlikte, bir dizi yenilik getirdi. Bu yeniliklerin başında gelen görüntülü konuşma özelliği özellikle pandemi döneminde evde kalmak zorunda kalan kullanıcılar tarafından aktif kullanılmaktaydı. Facebook bu özelliği biraz daha geliştirerek Zoom, Hangouts Meet ve diğer video konferans uygulamalarının sağladığı çok kullanıcılı görüntülü konuşma özelliğini, Instagram messenger rooms özelliği ile Instagram’a dahil etti. Instagram odalar nedir, iki veya daha fazla kullanıcının bir arada görüntülü sohbet edebilmesini sağlayan yeni bir özellik. Messenger odaları, 50 kullanıcıya kadar katılımı desteklemedir

Instagram Canlı Odalar (live rooms) özelliği telefonlara geldi

Instagram Odalar Nasıl Oluşturulur?

Her ne kadar Instagram sohbet odalarına katılım için herhangi bir Instagram ya da Facebook hesabına sahip olmanız gerekmese de sohbet odası oluşturmak için bunlardan birine ihtiyacınız vardır. Mevcut Instagram veya Facebook hesabınız ile sohbet odası oluşturmak ve arkadaşlarınızla görüntülü sohbet etmek için izleyeceğiniz adımlar aşağıdaki gibidir;

Instagram ana sayfanızda sağ üst kısımdaki Gönder simgesine (kağıt uçak sembolü) dokunun veya ana sayfanın herhangi bir yerinden tutarak parmağınızla sola kaydırın.
Sağ üst köşede bulunan kamera simgesine dokunun.
Üst tarafta bulunan “Oda Oluştur” butonuna dokunun ve ardından altta bulunan “Messenger Adınız” kısmına istediğiniz adı yazarak oda oluştur butonuna tıklayın.
Davet etmek istediğiniz kişilerin Instagram kullanıcı adlarını arama çubuğuna tek tek yazarak veya aşağı kaydırıp liste içinde tek tek onaylayarak ekleme yapın. En alt kısımda bulunan açıklama kısmında odanız hakkında kısa bir mesaj yazabilme imkanınız vardır.
Davet listenizi hazırladıktan sonra “Gönder” butonuna basıp kullanıcıları davet edin. Daha sonra çıkan ekranda odaya giriş yapmadan önce dilerseniz odanızın katılım bağlantısını kopyalayıp Instagram hesabı olmayan kullanıcıları da davet etmek için kullanabilirsiniz.
Odaya “Katıl” butonuna bastıktan sonra odaya girişiniz sağlanacaktır. Bu aşamadan sonra odadaki herkes sizi başlangıçta girdiğiniz Messenger adınız ile görecektir.
Diğer kullanıcıların odaya katılabilmesi için sizin de odada olmanız gerekmektedir. Ayrıca Messenger odaları Messenger’da barındırıldığı için odaya katılırken Instagram uygulamasından çıkıp otomatik olarak Messenger uygulamasına geçeceksiniz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.