adplus-dvertising

İnşaat yapmak için kazdığı temelden elmas çıktı!

İnşaatının temelinde bulduğu sentetik elmas taşını ilk önce güzel bir taş diyerek saklayan Cemal Atan, daha sonra internet üstünden dolaşırken benzer taşları görünce kıymetli olduğunu düşündü. Incelemelerinin sonrasında sentetik elmas taşı olduğunu anlayınca değerlendirmek isteyen Atan, “Bu taş 9 kilo ağırlığında ve çok güzel parlak bir taş ve bunun aynı eşdeğerindeki taş tarttığımızda 4- 4,5 kilo gelirken bu taş ise 9 – 9,5 kilo geliyor. Ve bunu değerlendirmek, satmak istiyorum’’ şeklinde konuştu.
Takip et
İnşaat yapmak için kazdığı temelden elmas çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ardahan’ın Damal ilçesine bağlı Mustafa Kemal Mahallesi’nde yaşayan Cemal Atan, 6 sene önce evinin temelini kazarken bulduğu siyah sentetik elması satmak istiyor.

Elektrikli spiral ile kesmeye denediğini ve hiçbir biçimde kesilmediğini belirten Atan, “Denemek maksatlı spiral ile kesmeye çalıştım ama spiral kayıp kesmiyor. Bir de bu taşı güneşe tuttuğum zaman köşelerinde Gökkuşağı gibi 3-4 ayrı renk oluşuyor. Taşa baktığınızda içerisinde siyah kaburgalar gözükürken güneşe tuttuğumuzda köşe kısımlarından Gökkuşağını andıran rengarenk görüntüler oluşuyor. Parlak ve siyah olan bu taşı araştırdığımda sentetik ham elmas olarak gözüküyor’’ diyerek konuştu.

Temelde el yapımı taşlarla sentetik elmasın etrafının korumaya alındığını belirten Atan, “Bu taşı evimin temelinde bulduğumda etrafında normal çekiçten geçmiş el yapımı taşlar vardı. Taşların arasında korunmuş gibiydi. İnşaatımın temelinde bu taşı çıkardığımda bir tarafı cam gibi siyah ve parlak, öbür tarafı ise kar taneleri gibi oksitlenme vardı. Senelerce yer altında kaldığı için oksitlenme yapmış. Bu oksitlenmeyi ne yaptıysam çıkartamadım. Bedenine yapıştırılmış gibi ve beyazlanmış kar tanelerini andıran görüntüsü vardı” şeklinde konuştu.İnşaat yapmak için kazdığı temelden elmas çıktı!Jeoloji Mühendisi Serhat Arslangörür, bu taşın elmas olduğunu anlayabilmek için en iyi taktiğin mikroskopla incelenmesi gerektiğini belirterek, ’’Elmas bilinen en sert maddelerden biridir. Mohs sertlik göstergesinde en yüksek sayıyla (10) gösterilir. Öbür tüm mineralleri çizebilecek bir sertliğe sahiptir. Bu taşın elmas olup olmayacağına fakat araştırmalardan sonra yapılabilecek mikroskobik çalışmalar neticesinde belli olabilir. Ama bu kadar büyük bir elmas da dünya üstünde yok.Bulunan en büyük elmas bile bunun dörtte biri kadar. Bunun farklı nitelikleri olabilir. Tekrardan kristalize olmuş bir göktaşı olabilir. Dünyada bulunmayan mineraller içerebilir, yapısal manada farklılaşmış olabilir. Bu taşın mikroskop altında incelenmesi gerekiyor. Minoroloji uzmanları tarafından bakılarak incelenmesi gerekiyor. Elmas ile oksidyen arasında yüzde bir ila iki arasında su farkı vardır. Bu sebeple bu taş büyük bir olasılıkla ya oksidyen ya da göktaşıdır. Bu göktaşıysa ve olivin içeriyorsa çok kıymetlidir. Pembe renk olivinlerin temel özelliğidir. Dünyada da vardır ama göktaşlarında daha zengindir. Pembe renk değişimi biraz da ona işaret ediyor. Göktaşları farklı özellik ve görünümlerde de olabilir. Sebebi şu? Uzayda ve atmosferde göktaşları en az 30 – 40 bin kilometre hızla hareket halindedirler. Dünyaya inerken de 50-60 bin hızla atmosfere girdikleri zaman yüksek sıcaklıklar eriyip tekrardan kristalize olabiliyor ve nitelikleri değişebiliyor. Onun için de dünyada olmayan farklı mineraller içermiş olabilir. Bu sebeple tetkikinin yapılıp karar verilmesi gerekir. Bu ezberle olacak bir şey değil’’ açıklamalarında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.