İnşaat Sektöründe Sıkıntı Büyük!

İnşaat sektörü ile ilgili gelen veriler tahminleri alt üst etti. Yeni yılda yüzde 10 oranında küçülmesi beklenen inşaat sektöründe işler alacakların ertelenmesiyle bir kez daha karıştı.

İnşaat Sektöründe Sıkıntı Büyük!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Nakit akışındaki düzensizlik sektörün yanı sıra, sektöre malzeme tedarik eden firmaları da dar boğaza sokmuş durumda. Alacaklarını tahsil edemeyen firmalara, ödeme için sürekli erteleme yaptırılıyor. Bu durum da yapılan tüm hesapların alt üst olmasına sebep oluyor. Neredeyse durma noktasına gelen nakit akışı ile ilgili en büyük sıkıntı ise kamu kuruluşlarıyla yaşanıyor.

İMSAD TOPLANTISINDA DURUM DEĞERLENDİRİLDİ

İMSAD tarafından yapılan toplantı sonucunda sektörde yaşanan nakit sıkıntısının yanı sıra yeni siparişlerin de yavaşladığı vurgulandı. Ülke genelinde yaşanan ekonomik daralmanın en çok inşaat sektörünü sarstığını söyleyen Dr. Can Fuat Gürlesel, oranlara bakıldığını ve krizden en çok yarayı sanayicinin aldığını belirtti.

2018 senesinin ilk çeyreğinde ciddi bir küçülme gösteren sektörün 2019 yılında daha büyük problemler yaşayacağını düşündüklerini söyleyen Gürlesel, konu ile ilgili acilen önlemler alınması gerektiğini vurguladı. Mevsimsel işlerle birlikte sektörde bir miktar canlanma olduğunu da anlatan Gürlesel, bu hareketliliğin uzun vadeli olmadığını ve çözüm için başka yöntemlere başvurulması gerektiğini de söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.