İnşaat Sektöründe Maliyetler Artmaya Devam Ediyor!

Türkiye’de ekonominin başı olarak görülen inşaat, ilk yarıyı büyük bir daralmayla tamamladı. Nakit sıkıntısı ise günden güne artmaya devam ediyor.

İnşaat sektöründe sular durulmuyor. Sektördeki arz ve talep dengeleri giderek değişiyor ve nakit para sıkıntısı günden güne artıyor. İnşaat malzemeleri sektöründeki tahsilat sorunu gün geçtikçe daha çok artıyor.

İMSAD Başkanı Erdoğan, tahsilat hızındaki sorunun giderek büyüdüğünü ve tahsilat endeksinin yüzde 30’lara düştüğünü söyledi. İşlerin hala devam ettiğini belirten Ferdi Erdoğan, ödemelerde yaşanan sıkıntının sektörü derinden etkilediğine değindi. Kamu alacaklarının bile birikmesi, özel sektörden alacağı olan firmaları ise kara kara düşündürüyor. Maliyetlerde yaşanan artışın, talebin az olması nedeniyle fiyatları değiştirmemesinden kaynaklı olarak sanayiciyi çok net biçimde etkilediğini anlatan Erdoğan, maliyet artışlarının yüzde 70 seviyelerinde olduğu fakat fiyatlardaki artışların yüzde 30 bandında kaldığını söyledi.

MALİYETLER YÜZDE 70 ARTTI

İnşaat sektörü yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte az da olsa toparlanma yaşayabildi. Fakat sektör, talebin giderek azalmaya devam ettiğinden şikayet ediyor. İnşaat sektörüne bağlı alt sektörlerde de aşağı yönlü trend devam ediyor. İnşaat sektörünün temelini oluşturan hazır beton üretiminde yüzde 50’ye varan küçülme tespit ediliyor. İMSAD Ekonomi Danışmanı Can Fuat Gürlesel konuyla ilgili olarak, sektördeki nakit sıkıntısının biran önce çözülmesi gerektiğini belirtti ve kamu otoritesine bunun en iyi şekilde anlatılması gerektiğinin altını çizdi. Gürseler, ekonomide yaşanan düzelmelerin inşaat sektöründe düzelme trendi yaratacağı algısının yanlış olduğunu ve finansman alanında düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı