İngiltere’ye normalleşme yaramadı, vaka sayıları artıyor!

İngiltere'nin Leicester şehrinde işletmelerin faaliyetlerini durdurmasına karar verilirken okullarda kapatıldı. Alınan normalleşme kararları da bir süreliğine şehirde askıya alındı.
Takip et
İngiltere’ye normalleşme yaramadı, vaka sayıları artıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, parlamentoda yaptığı açıklamada, kentteki vakaların ülke genelinde son haftalarda görülen vakaların yüzde 10’unu yarattığını belirtti.

OKULLAR KAPATILACAK

AA’nın aktardığı habere göre, yerel yetkililerle görüştükten sonra “bazı zor ama mühim kararlar” aldıklarını söyleyen Hancock, salı gününden itibaren mecburi olmayan perakende mağazalarının, perşembe gününden itibaren de okulların kapatılacağını açıkladı.

Bakan Hancock, öte yandan ülke genelinde 4 Temmuz’da kaldırılacak bazı tedbirlerin şehirde uygulanmaya devam edeceğini belirtti.

GEREK DUYURULURSA DAHA ÇOK ADIM ATILACAK

Leicester sakinlerini evde kalmaya, kent içi ve dışı seyahatler yapmamaya çağıran Hancock, şöyle konuştu: 

“Sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığını yakından izleyeceğiz ve gerek duyarsak daha çok adım atacağız.” 

Başkent Londra’nın ortalama 160 kilometre kuzeyinde yer verilen 400 bin nüfuslu Leicester şehrinde son 2 haftada 866 vaka görüldüğü, salgın süresince kaydedilen toplam vaka sayısının ise 2 bin 987 olduğu söyleniyor.

GEVŞEME ADIMLARI ASKIYA ALINDI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle 43 bin 550 kişinin öldüğü İngiltere, can kaybı sayısı bakımından Avrupa’da 1’inci, dünyada ABD ve Brezilya’dan sonra 3’üncü esnada yer alıyor.

İngiltere’de 23 Mart’ta başlayan kısıtlamalarda 13 Mayıs’ta kısmi gevşemeye gidilerek egzersiz için dışarı çıkışlara getirilen sınırlama kaldırılmış, inşaat ve üretim sektörü işçileri gibi evden çalışmaları mümkün olmayanların da işbaşı yapmalarına izin verilmişti.

Gevşeme adımlarının ikinci aşamasında 1 Haziran itibarıyla ilkokulların açılması ve profesyonel spor müsabakalarının başlaması, 15 Haziran’da da bütün perakende mağazalarının açılması kararlaştırılmıştı.

Üçüncü aşamada da 4 Temmuz’dan itibaren restoranlar, barlar, oteller, kuaförler, sinemalar, ibadet yerleri, müzeler, kütüphaneler ve galerilerin tekrardan açılacağı duyurulmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.