adplus-dvertising

İngiltere’nin yeni hükümdarı 3. Charles, resmen Kral ilan edildi

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ölümünden sonra tahtın varisi olan Kral 3. Charles, Saint James Sarayı’nda gerçekleştirilen törenle resmen Kral ilan edildi.
Takip et
İngiltere’nin yeni hükümdarı 3. Charles, resmen Kral ilan edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere’nin yeni hükümdarı Kral 3. Charles, Saint James Sarayı’ndaki Katılım Konseyi töreninde resmen Kral ilan edildi. Yerel saatle 10.00’da başlayan törende, eşi Konsort Kraliçe Kraliçe Camilla, Galler Prensi William, İngiltere Başbakan Liz Truss ve kabinesinden oluşan Katılım Konseyi, Kral Charles’ın resmi olarak Kral ilan edildiği bildiriyi imzaladı. Törende eski İngiltere Başbakanları Boris Johnson, Theresa May, Tony Blair de dahil olmak üzere Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, İşçi Partisi Başkanı Keir Starmer gibi üst düzey siyasetçiler yer aldı.

Avam Kamarası Başkanı Penny Mordaunt, Konseyin açılışını yaparken, “Majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth’in 8 Eylül 2022 Perşembe günü Balmoral Kalesi’nde vefat ettiğini bildirmek benim görevimdir. Şuanda Konseyin katibi ve kıdemli heyetimizle birlikte Kralı bilgilendirecek ve onu bekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Konsey katibi tarafından yapılan duyuruda, “Lord III. Charles, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık’ın öbür toprakları ve Commonwealth’in hükümdarı olarak size bütün inanç ve itaatimizi kabul ediyoruz. Tanrı Kral’ı korusun” şeklinde konuştu. Daha sonra Konsort Kraliçe Camilla, Galler Prensi William, Başbakan Liz Truss ve kabinesi ve konsey mensupları tarafından Kral Charles’ın resmi olarak Kral ilan edildiği bildiri imzalandı.

Daha sonra Kral 3. Charles, Kral olarak yemin konuşmasını yaparak, bildiriyi imzaladı. Kral Charles yaptığı konuşmada, “Sevgili annem Kraliçe’nin ölümüyle bütün ulusun ne kadar derinden üzüntü işittiğini biliyordum. Bu kadar çok kişinin gösterdiği sempati, sevgi ve destek benim için en büyük teselli. Annem ömür boyu sevgi ve özverili hizmetin bir örneğiydi. Annemin saltanatı süresi bakımından eşsizdi. Onun büyük mirasının ve bu sorumlulukları üstlenirken bana verilen görev ve ağır sorumluluklarının derinden farkındayım. Kraliçe’nin ilham verici örneğini takip etmeye çalışacağım. Yaşamımın geri kalanını bana adandığını bildiğim ağır görevi yerine getirirken, Yüce Tanrı’nın hidayetini ve yardımını diliyorum. Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallık’ın bütün topraklarının kilit savunucusu olarak seçildim. Sadakatle söz veriyor ve yemin ediyorum, gerçek Protestan dinini koruyacağım” şeklinde konuştu.

Kral 3. Charles’ın resmen Kral olarak ilan edildiği bildirinin Saint James Sarayı’ndaki balkondan halka okunması bekleniyor. Öte Yandan bildiri okunurken, Londra’daki Hyde Park’taki Kraliyet Atlı Topçuları Birliği tarafından 41 tane silah ateşlenecek. Bildiriler yarın öğle saatlerinde İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’de de okunacak.

Kral 3. Charles, Kraliçe II. Elizabeth’in Perşembe günü yaşamını kaybetmesiyle İngiltere monarşisinin yeni Kralı olarak görevine devam edeceği duyurulmuştu. Charles Cuma günü Kral olarak ilk defa ulusa sesleniş konuşmasını yapmıştı. Kral Charles, annesi Kraliçe Elizabeth gibi “sadakat, saygı ve sevgi” ile hizmet etme sözü vermişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.