adplus-dvertising

İngiltere’nin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu! Rishi Sunak kimdir?

Son dakika: Liz Truss’un istifasının ardından İngiltere’de başbakanlık bilmecesi son buldu. Penny Mordaunt’un başbakanlık yarışından çekilmesinin ardından İngiltere’nin yeni başbakanı Hint asıllı Rishi Sunak oldu. Sunak, Hint asıllı olması nedeniyle de İngiltere tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.
Takip et
İngiltere’nin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu! Rishi Sunak kimdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere tarihinin en kısa süre görevde kalan başbakanı Liz Truss’ın istifa etmesinin ardından İngiltere’nin yeni başbakanının kim olacağı merakla bekleniyordu. Dün Boris Jonshon’un yarıştan çekilmesinin ardından geriye Penny Mordaunt ve Rishi Sunak kaldı.

BİR ADAY DAHA YARIŞTAN ÇEKİLDİ

Bugün ise Penny Mordaunt’un da yarıştan çekilmesiyle birlikte geriye aday olarak sadece Rishi Sunak kaldı. Sunak, İngiltere’nin yeni başbakanı olarak göreve gelirken, bir ilki de beraberinde getirmiş oldu. Buna göre Sunak, İngiltere’nin ilk Hint asıllı başbakanı olma unvanını eline geçirdi.

RİSHİ SUNAK KİMDİR?

Rishi Sunak 12 Mayıs 1980 doğumlu Britanyalı siyasetçidir. Şubat 2020-Temmuz 2022 arasında Birleşik Krallık Hazine Şansölyesi olarak görev yaptı. Muhafazakâr Parti üyesi olan Sunak, Temmuz 2019 ile Şubat 2020 tarihleri arasında Hazine Bakanlığı’nda baş sekreterlik yaptı. 2015 genel seçimlerinden beri parlamentoda Richmond (Yorks) milletvekilidir. 2001 ile 2004 yılları arasında Goldman Sachs’ta çalıştı. Truss’un istifasının ardından Muhafazakar Parti liderliğine gelerek, İngiltere’nin ilk Hint asıllı başbakanı oldu

Şubat 2020’den beri Birleşik Krallık’ın Hazine Şansölyesidir. Muhafazakâr Parti üyesi olan Sunak, Temmuz 2019 ile Şubat 2020 tarihleri arasında Hazine Bakanlığı’nda baş sekreterlik yapmıştır. 2015 genel seçimlerinden beri parlamentoda Richmond (Yorks) milletvekilidir.

2001 ile 2004 yılları arasında Goldman Sachs’ta çalıştı. 13 Şubat 2020 – 5 Temmuz 2022 tarihleri arasında Hazine Bakanı olarak görev aldı.

Temmuz ayında İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Başbakan Boris Johnson’ı eleştirerek istifa ettiğini açıklamıştı. Maliye Bakanı Rishi Sunak, Twitter üzerinden yayınladığı ve Boris Johnson’a yazdığı istifa mektubunda “Ülkemiz çok büyük zorluklarla karşı karşıya. Halk haklı olarak hükümetin düzgün, yetkin ve ciddi bir şekilde yürütülmesini bekliyor. Bu standartların uğrunda savaşmaya değer olduğuna inanıyorum ve bu yüzden istifa ediyorum” açıklamasını yapmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.