adplus-dvertising

İngiltere’nin tartışmalı Ruanda tahliyesine AİHM engeli

İngiltere’nin sığınmacıları Ruanda’ya göndereceği ilk uçuş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararıyla son anda iptal oldu.
Takip et
İngiltere’nin tartışmalı Ruanda tahliyesine AİHM engeli
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere hükümetinin ülkedeki sığınmacıları Ruanda’ya göndermeye yönelik münakaşalı planının ilk aşaması, AİHM engeline takıldı. Uçağın 7 sığınmacıyla havalanmasından saatler önce, Ruanda’ya gönderilecekler arasında yer verilen ve Iraklı olduğu söylenen bir sığınmacının avukatının müracaatını değerlendiren AİHM, sığınmacının uçağa bindirilmesini önledi. Kararda, “İngiltere hükümetine, başvuranın devam eden adli işlemlerinde nihai yerel kararın verilmesinden sonraki 3 haftaya kadar Ruanda’ya gönderilmemesi gerektiğini belirtmiştir” dendi. AİHM, sığınmacının İngiltere’deki yasal yolları tüketmediğini belirleyerek İngiliz mahkemelerinin sığınmacının itirazını Temmuz ayında dinlemeyi planladığını belirti ve bu işlem tamamlanana kadar gönderilmemesi gerektiğine hükmetti.

İngiltere’nin tartışmalı Ruanda tahliyesine AİHM engeli

AİHM kararının sonrasında İngiltere hükümeti, sığınmacıları Ruanda’ya taşıyacak ilk uçuşun yapılamayacağını söyledi. İngiliz medyası da son dakika müdahalesiyle bütün göçmenlerin uçaktan çıkarıldığını ve Ruanda’ya uçuşun planlandığı gibi yapılamayacağını aktardı.
Böylece Wiltshire bölgesindeki bir askeri havalimanından TSİ 00.30’da planlanan uçuş yapılamadı.

“Bir sonraki uçuş için hazırlıklar şuanda başlıyor”

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel uçuş iptal edildikten sonra yaptığı açıklamada hayal kırıklığına uğradığını, fakat “doğru şeyi yapmaktan geri durmayacağını” belirtti. Bakan Patel, “İngiltere’nin iltica sistemine erişim, insan kaçakçılarına ödeme yapma yeteneğine değil, ihtiyaca dayanmalıdır. Bu biçimde suistimaller artıyor ve İngiliz halkı haklı olarak yeterince şey yaşadı. Bu politikanın uygulanmasının kolay olmayacağını her zaman söyledim ve son dakika müdahalesinin bugünkü uçuşun yapılamayacağı manasına gelmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradım. Hukuk ekibimiz bu uçuşla alakalı alınan her kararı gözden geçiriyor ve bir sonraki uçuş için hazırlıklar şuanda başlıyor” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin tartışmalı Ruanda tahliyesine AİHM engeli

“Sığınmacıların gönderilmesi artık potansiyel olarak kanun dışı”

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda uçuşun iptal edilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Khan, “Sığınmacıların bu gece Ruanda’ya insanlık dışı biçimde sınır dışı edilmesi, yola çıkmalarına dakikalar kala AİHM tarafından durduruldu. Şiddetten kaçan insanları binlerce kilometre ötedeki bir ülkeye göndermek zaten zalimceydi. Artık potansiyel olarak yasadışı da” ifadelerine yer verdi.

İngiltere’nin sığınmacıları Ruanda’ya gönderme planı

İngiltere’nin tartışmalı Ruanda tahliyesine AİHM engeli

İngiltere hükümeti, sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesi içeren planı Nisan ayında açıklamıştı. Plana göre İngiliz hükümeti programı finanse etmek için önümüzdeki 5 sene içinde Ruanda’ya 120 milyon sterlin (145 milyon dolar) ödeyeceğini söyledi. Hükümet öte yandan yasal danışmanlık, sosyal hizmet çalışanları, çevirmenler, konaklama, yemek ve sağlık hizmetlerini kapsayan ve yeri değiştirilen her kişinin işlem ve entegrasyon masraflarını ödeyeceğini ifade etmişti. Sınır dışı edilenlerin İngiltere’ye değil, Ruanda’ya sığınma başvurusu yapmasına izin verileceği vurgulanmıştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, söz konusu planın yaşamları korumanın ve İngiliz Kanalı’ndan küçük teknelerle göçmenleri kaçıran suç çetelerini önlemenin “meşru bir yolu” olduğunu savunmuştu. İngiltere’ye son senelerde Suriye, Afganistan, İran, Sudan, Irak ve Yemen gibi ülkelerden kanun dışı biçimde göçmen akını meydana gelmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.