İngiltere’nin niyeti göçmenleri Türkiye’ye göndermek!

Geçtiğimiz sene İngiltere’ye giren kanun dışı göçmenlerin sayısında rekor seviye görülmüştü. İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel’in göçmenleri Türkiye’ye gönderme planı olduğu öne sürüldü
Takip et
İngiltere’nin niyeti göçmenleri Türkiye’ye göndermek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere’ye ulaşmak için Manş Denizi’ni aşan kanun dışı göçmenler başka bir ülkeye gönderilme riskiyle karşı karşıya… İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel’in göçmenleri sömüren, yaşamlarını riske atan insan kaçakçılarına engel olmak maksadıyla göç konusunda çok daha sert bir tutum sergilemeyi planladığı iddia edildi.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Priti Patel’in ülkedeki kanun dışı göçmen problemini çözmek yasayı değiştirmek istediği, göçmenleri Türkiye’ye ya da geldikleri ülkeye geri göndermeyi planladığı söylendi.

Türkiye’nin bu konuda bir seçenek olabileceği, fakat kendi ülkelerine yakın başka ülkelerin de değerlendirildiği seçenekler de yer aldı.

“GÖÇMENLERİN GÖNDERİLMESİNİ ÖNLEYEN BİR KANUN YOK”

The Times gazetesi, İskoçya kıyılarındaki adaların da değerlendirildiği, Man Adası ve Cebelitarık’ın da ön plana çıktığını açıkladı. Gazeteye konuşan adını vermek istemeyen bakanlığa yakın kaynaklar, Türkiye’nin halihazırda AB ile göçmenler konusunda anlaşmasının bulunduğunu, milyonlarca insanın ödenen fonlar sayesinde ülkede hayatlarını sürdürdüklerini belirtirken, İngiltere’nin de benzer bir formülle göçmenleri Türkiye’ye göndermeye sıcak baktığı vurgulandı.

The Times’a konuşan bir başka kaynak ise, “Göçmenlerin üçüncü bir ülkeye gönderilmesini önleyecek herhangi bir kanun bulunmuyor. Fakat bu konuda davalar açılacaktır. Göçmenler üçüncü bir ülkeye gönderilmeyi istemeyecek ve avukatlar da bunu önlemek için elinden geleni yapacaktır” şeklinde konuştu.

Yetkililerin Avustralya’nın yürüttüğü münakaşalı plana benzer biçimde, göçmenleri para karşılığında AB dışı birkaç ülke ile görüşme başlattıkları iddia edildi.

İngiltere’nin niyeti göçmenleri Türkiye’ye göndermek!

“ONURLU GELENEĞİMİZE ZARAR VERİR”

Para karşılığı göçmenlerin AB dışındaki ülkelere gönderilmesi taktiğini yorumlayan Mülteci Konseyi Başkanı Enver Solomon, “Bu insanlık dışı taktik, zulümden ve terörden kaçarak birçoğu Ulusal Sağlık Sistemimiz için doktor ve hemşire olarak çalışanları koruyan onurlu geleneğimize zarar verir” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de geçtiğimiz sene ülkeye giren kanun dışı göçmenlerin sayısında rekor seviye görülmüştü. 8 bin 420 göçmen Manş Denizi’ni aşarak İngiltere’ye ulaşırken, bu sene belirlenen rakam ise 800’den fazla… Tahminler bu sene 6 bin göçmenin geçiş yapmaya çalışacağı yönünde…

Öte Yandan planlanan kanuna göre, Fransa gibi güvenli bir ülkeden gelen göçmenlerin davaları ‘kabul edilemez’ sayılarak Birleşik Krallık’a sığınma talebinde bulunmaları yasaklanacak.

Bazı kaynaklar, “İnsanlar Birleşik Krallık’a kabul edilmeyeceklerini bilirlerse, bu tehlikeli yolculukları yapma ihtimalleri daha düşük olacaktır” açıklamasında bulundu.

1972’de İngiltere’de doğan Patel’in anne ve babası, 1960’larda Uganda’dan İngiltere’ye gelmişti. Hintli olan aile daha önce de Hindistan’dan Uganda’ya göçmüştü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.