adplus-dvertising

İngiltere’den sonra Danimarka’da göçmenleri Ruanda’ya gönderiyor!

İngiltere’nin sonrasında Danimarka’nın da sığınmacıları ülkeden göndermek için Ruanda ile görüşmelere başladığı aktarıldı.
Takip et
İngiltere’den sonra Danimarka’da göçmenleri Ruanda’ya gönderiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bir kaç gün önce kaçak yollarla İngiltere’ye gelen göçmenleri Ruanda’ya yerleştirme planını açıklamasının sonrasında Danimarka’nın da sığınmacıları ülkeden göndermek için Ruanda ile görüşmelere başladığı aktarıldı.

Danimarka Göçmenlik Bakanı Mattias Tesfaye basına verdiği demeçte, “Ruanda hükümetiyle diyaloğumuz sığınmacıların transferi için bir mekanizma içeriyor” ifadelerini kullanarak, söz konusu anlaşmanın insan tacirlerinin suç şebekesinden daha onurlu bir yaklaşım temin etmeyi hedeflediğini söyledi.

Danimarka’nın Ruanda ile henüz bir anlaşma yapmadığını aktaran Tesfaye, parlamentodaki göçmenlik sözcüleriyle 28 Nisan’da konuyla alakalı bir toplantı yapılacağını ifade etti. Hükümetin Ruanda ile potansiyel bir anlaşma için parlamentonun desteğine ihtiyacı var.

Son senelerde giderek daha sert göçmenlik politikaları uygulayan Danimarka, geçen sene Danimarka topraklarına gelen sığınmacıları ortak bir ülkedeki sığınma merkezlerine taşınmasına izin veren bir kanun çıkarmıştı. Söz konusu kanun insan hakları savunucuları, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Komisyonu tarafından eleştirilmişti.

Geçtiğimiz sene Danimarka, Tunus ve Etiyopya da dahil olmak üzere potansiyel bir sığınma anlaşması için Avrupa Birliği içindeki ve dışındaki ülkelerle temasa geçmiş, Ruanda ile sığınma ve siyasi konularda diplomatik bir anlaşma imzalamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.