İngiltere’den manidar Kıbrıs hamlesi! KKTC’yi listeye bile almadılar…

2022’de yapılacak olan İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nın tanıtımına KKTC davet edilmedi. Tanıtım etkinlikleri çerçevesinde Kıbrıs Rum kesiminde başlatılan “Kraliçe’nin Baton Yarışı”na dahil edilmeyen KKTC’den açıklama geldi.
Takip et
İngiltere’den manidar Kıbrıs hamlesi! KKTC’yi listeye bile almadılar…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı, 2022’de gerçekleşecek İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) Oyunları’nı tanıtmak için planlanan etkinlikler çerçevesinde bu hafta sonu Kıbrıs Rum kesiminde başlatılan “Kraliçe’nin Baton Yarışı”na Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) dahil edilmemesini esefle karşıladığını bildirdi.

AA’da yer verilen habere göre; KKTC Cumhurbaşkanlığından, 28 Temmuz-8 Ağustos 2022’de Birleşik Krallık’ın Birmingham şehrinde gerçekleşecek İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’na ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Oyunların tanıtımına yardımcı olmak için 72 ülke ve bölgeden oluşan 9 aylık bir tur için Baton’un ilk durağı olarak Rum kesiminin seçildiği söylenen açıklamada, “2022’de yer alacak İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nı tanıtmak için planlanan etkinlikler çerçevesinde bu hafta sonu Güney Kıbrıs’ta başlatılan Kraliçe’nin Baton Yarışı’na KKTC’nin dahil edilmemesini esefle karşılıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, oyunların resmi web sitesinde Kraliçe Elizabeth’in Baton Yarışı ile alakalı “Baton 294 gün boyunca seyahat edecek, Commonwealth’in her köşesindeki toplulukları birbirine bağlayacak, benzersiz kültürleri kucaklayacak ve hikayeler paylaşacak. Bu ortak yolculuk, gelecek nesiller için umudu, dayanışmayı ve iş birliğini ateşleyecek ve bu hikayeler, hepimizi bizim için en mühim olan zorlukların üstesinden gelmek için ilham kaynağı olacak.” yönünde ifadelerinin olduğu kaydedildi.

Kraliçe’nin bu etkinliğin kültürleri kucaklayacağına, ortak yolculuk yapmalarına imkan tanıyacağına, dayanışma ve iş birliğini ateşleyeceğine vurgu yapmasına karşın Kıbrıs’ta garantör ülke konumunda olan Birleşik Krallık’ın Kıbrıs Türk tarafını bu etkinlikten dışlamasının açık bir ayrımcılık olduğu vurgulanan açıklamada, bu yanlı davranışın Birleşik Krallık’ın Kıbrıs Türk halkını artık bir Commonwealth halkı olarak görüp görmediği sorusunu da akla getirdiği kaydedildi.

“TONY BLAİR HÜKÜMETİ, KIBRISLI TÜRKLER ÜZERİNDEKİ İZOLASYONLARIN KALDIRILACAĞI SÖZÜNÜ VERMİŞTİ”

Birleşik Krallık’ın, Kıbrıslı Türklere ve Rumlara eşit davranmasının yasal, ahdi ve ahlaki bir sorumluluk olduğuna değinilen açıklamada, etkinlik afişinin İngilizce ve Rumca yapılmış olmasının da manidar bulunduğu söylendi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hatırlatmakta yarar görüyoruz; 2004’te Kıbrıslı Türklerin BM Kapsamlı Çözüm Planına ‘evet’, Kıbrıslı Rumların ise ezici bir biçimde ‘hayır’ demeleri ardından zamanın Tony Blair hükümeti, Kıbrıslı Türkler üstündeki izolasyonların kaldırılacağı sözünü vermişti. Bunun yerine getirilmemesi bir yana, pervasızca sürdürülmesi kabul edilebilir bir tutum değildir.

Tüm bunlar, Birleşik Krallık’ın bu ve benzeri davranışlarıyla artık sözde ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni münhasıran bir Rum Cumhuriyeti ve yalnızca Kıbrıs Rum Halkı’nı İngiliz Milletler Topluluğu’nun bir parçası olarak mı gördüğü sorusunu akla getirmektedir. Gerçek vaziyet bu ise, bunu en azından Ada’daki realitelerin kabulüne yönelik olumlu bir gelişme olarak değerlendirmek mümkün olacaktır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.