İngiltere’den Barış Pınarı Harekatı’na Destek Geldi

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Barış Pınarı Harekatı'na destek vererek, "Türkiye'nin kendisini savunması zaruri" dedi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Barış Pınarı Harekatı ile alakalı, “Türkiye, İngiltere’de de terör örgütü kabul edilen PKK gibi örgütlerden doğan bir tehdit altındaydı, hala öyle ve Türkiye’nin kendisini korumak için bazen yapması gerekeni yapması lazım.” dedi.

WALLACE BARIŞ PINAIR HAREKATI’NI YORUMLADI

The Times gazetesinin aktardığına göre, dün Londra’da yapılan NATO Parlamenter Asamblesindeki oturumda açıklamalar yapan Wallace, Türkiye’nin güney sınırında kurulmaya uğraşılan terör koridorunu bitirmek, bölgeye barış ve huzuru tesis etmek için yapılan Barış Pınarı Harekatı’nı yorumladı.

“TÜRKİYE’NİN KENDİNİ SAVUNMASI LAZIM”

Wallace, “Türkiye, İngiltere’de de terör örgütü kabul edilen PKK gibi örgütlerden doğan bir tehdit altındaydı, hala da öyle ve Türkiye’nin kendisini korumak için bazen yapması gerekeni yapması lazım.” sözlerini kullandı.

KENDİNİ SAVUNMA KAPSAMINA GİRER Mİ?

Türkiye’yi hedef alan Alman vekilin askeri operasyonun Birleşmiş Milletler sözleşmesinin “kendini savunma” kavramı kapsamına dahil olup olmadığı ve NATO’nun ortak savunmayı öngören 5. maddesi çerçevesinde sayılıp sayılmayacağı sorusu ardından Wallace, “Bu, bu biçimde gelişmesini istemediğimiz bir hal. Fakat olan oldu ve biz bu dönemde insan haklarına riayet edilmesini temine uğraşıyoruz.” biçiminde açıklamalar yaptı.

İngiliz medyası, İngiltere’nin dün gerçekleştirilen AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısında gündeme taşınan Türkiye’ye toplu silah ambargosuna da itiraz ettiğini ve bu doğrultuda ortak karar verilmesini önlediğini öne sürmüştü.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı