adplus-dvertising

İngiltere’de Temyiz Mahkemesi’nden sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesine onay

İngiltere’de Temyiz Mahkemesi, ülkeye kaçak yollarla gelen sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesine yönelik planın devam etmesine karar verdi. İlk kaçak göçmen kafilesinin yarın İngiltere’den Ruanda’ya gönderilmesi planlanıyor.
Takip et
İngiltere’de Temyiz Mahkemesi’nden sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesine onay
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere hükümetinin ülkeye kaçak yollarla gelen göçmenleri Ruanda’ya gönderme kararı, geçen hafta Yüksek Mahkeme tarafından onaylanmasının sonrasında, bugün Temyiz Mahkemesi’nden de onay aldı. Temyiz Mahkemesi Yargıcı Rabinder Singh yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkeme Yargıcı’nın verdiği “detaylı ve dikkatli” karara müdahale edemeyeceğini belirterek, konuyla alakalı daha çok temyiz başvurusu olmayacağını söyledi. Singh, “Bu acil ve mühim davada, yargıcın vermek mecburiyetinde olduğu karardaki zaman kısıtlamaları göz önüne alındığında, detaylı ve dikkatli bir karar verdiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İngiltere’de Temyiz Mahkemesi’nden sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesine onay

İlk kaçak göçmen kafilesinin yarın Ruanda’ya gönderilmesi bekleniyor

Temyiz Mahkemesi’nde verilen son karara göre, İngiltere’deki kaçak göçmenlerin Ruanda’ya götürecek ilk uçuşun yarın gerçekleşmesi bekleniyor. Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, sığınmacıları Ruanda’ya götürecek ilk uçuşun yarın planlandığı gibi devam edeceği söylendi. Başbakanlık Ofisinden bir sözcü ise, “Asla yarın bir uçuş olmasını planlıyoruz” şeklinde konuştu.

İngiltere, Ruanda planının insan kaçakçılığını caydıracağını düşünüyor

İçişleri Bakanlığı’nın sunduğu plana göre, ülkeye izinsiz giriş yapan göçmenler, sığınma müracaat isteklerinin değerlendirilmesi için Doğu Afrika ülkesi olan Ruanda’ya gönderilecek. Hükümet yetkilileri stratejinin, insan kaçakçıları tarafından işletilen küçük teknelerle Fransa’dan tehlikeli geçişleri caydıracağını savunarak, planın durdurulmaması gerektiğini belirtiyor.

İngiltere’de Temyiz Mahkemesi’nden sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesine onay

İçişleri Bakanı Priti Patel programı ilk defa duyurduğu zaman yaptığı açıklamada, Ruanda ve İngiltere arasında yapılan göçmenlik ortaklığını “düzensiz sığınma sistemini kontrol etme stratejisi” olarak nitelendirmiş, “Ruanda ile ortaklığımız, düzensiz sığınma sistemini kontrol etme ve insan kaçakçılarının iş modelini kırma stratejimizin mühim bir parçasıdır” demişti.

Öte yandan, ülkedeki hayır kurumları ve sendikalar hükümetin politikasının insanlık dışı olduğunu ve göçmenleri riske atacağını savunarak, konuyu Yüksek Mahkeme ve Temyiz Mahkemesine taşımıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.