İngiltere’de normalleşme sürecinde kuralsız, yasaksız 5 bin kişilik konser!

İngiltere’nin Liverpool şehrinde Pazar günü, normalleşme sürecinde etkinliklerin güvenli biçimde nasıl yapılacağını tespit etme maksadıyla bir konser düzenlendi. Konser, pandeminin başlamasından bu yana ülkede kapalı alanda düzenlenen en büyük etkinlikti ve 21 Haziran’dan sonra yaz festivallerinin nasıl yapılabileceğini anlamak maksadıyla organize edildi.
Takip et
İngiltere’de normalleşme sürecinde kuralsız, yasaksız 5 bin kişilik konser!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sosyal mesafe ve maske kurallarının olmadığı konsere 5 bin kişi katıldı. Bilet alan herkesten, konserden bir gün önce test yaptırmaları istendi. Konsere test neticesi negatif olanlar alındı.

Öte Yandan konsere gelen izleyicilerden etkinlik günü ve etkinlikten 5 gün sonra daha hassas neticeler veren PCR testlerini yapmaları istendi. Bilim insanları etkinlikte öte yandan izleyici hareketi ve etkileşimi, havalandırma, süre, yemek ve alkol tüketimi gibi faktörleri de inceledi.

İngiltere’de 21 Haziran itibarıyla normalleşme sürecinin dördüncü ve son aşamasına geçilecek. Bu tarihte gece kulüpleri de tekrardan açılacak.

Sefton Park’taki etkinlikte kapılar saat 16.30’da açıldı. 17.30’da kabinde indie marşları çalan DJ performansı esnasında insanlar sadece omuz omuza gelmedi, pek çok insan omuzlar üzerine de alındı.

Liverpoollu müzisyen Zuzu’nun sahne çıkmasıyla beraber büyük bir çığlık koptu. Konserin sonrasında etkinliği değerlendiren sanatçı, “İnanılmaz şekilde duygusaldı. Gerçek değil gibiydi. Adeta bir uçaktan atlamak gibiydi. Kalbim küt küt atıyordu. Sahnede kendimi tutttum ama sahneden indikten sonra ağladığımı itiraf etmeliyim” diyerek konuştu.

2 saatin sonrasında bu defa sahneye konserin ana grubu olarak listelerde zirvelere oynayan Blossoms çıktı. Deney etkinlikle esasında “normal” bir konserin test edilmesi planlanıyordu. Fakat insanların enerjisi, o denli yüksekti ki, teneffüs edilen hava ve ortama salınan nefes de önceki yıllardakilerden çok daha fazlaydı.

Konsere gelen 19 yaşındaki Aneesa Habib, konseri “Normalden çok daha iyiydi” diyerek değerlendirdi. Arkadaşı 20 yaşındaki Joby Mathew ise insanlarla çevrili olmanın çok çılgınca olduğunu söyleyerek, “Konser inanılmazdı. Herkesin ortasında olmak, yalnızca dolaşmak… Kendinizden daha büyük bir şeyin parçası olduğunuzu hissediyorsunuz” şeklinde konuştu.

21 yaşındaki Jack Young ise etkinlik ile ilgili “herkesin omuzlarından bir ağırlık kalkmış gibi” benzetmesini yaptı.

İngiltere’de normalleşme sürecinde kuralsız, yasaksız 5 bin kişilik konser!

Chloe adlı başka bir müziksever, konserle beraber hayatta olduğunu tekrardan hissettiğini söylerken, 26 yaşındaki Alex Druce ise “Bir zamanlar sahip olduğumuz yaşama geri dönmüş gibiydik. Ortalama 2 senedir bir kafes hayvanı gibiyiz” diyerek konuştu.

Bazı izleyiciler ise kalabalığın içerisinde bir miktar endişe duyduklarını dile getirdi. Etkinlik büyük ölçüde güven verici oldu ve başarısı da yakın zaman içerisinde bu şekilde konserleri tekrardan görüp görmeyeceğimizi tespit etmeye yardımcı olacak.

Öte Yandan deneyler kapsamında Cuma ve Cumartesi günleri Liverpool’da 3’er bin kişinin katıldığı 2 gece kulübü etkinliği de organize edildi. Etkinlik organizasyonundan sorumlu olan Melvin Benn, konserler için her şeyiyle çok çalıştıklarını belirtti. Benn, “İnsanların 2019’dan beri özledikleri atmosferi oluşturduk. Katılanlar ‘Kaçırdığımız şey buymuş’ diyerek düşünecek” şeklinde konuştu.

İngiltere’de normalleşme sürecinde kuralsız, yasaksız 5 bin kişilik konser!

Bu yıl, Glastonbury Festivali gibi pek çok festival geçen seneki gibi iptal edildi. Bazı festivallerin akıbeti ise henüz belli değil. Festivallerin kaderleri sadece tekil etkinliklerin güvenli yapılıp yapılmamasına bağlı değil.

Organizatörler İngiliz hükümetinden, olası bir yeni Covid-19 salgınında, festivallerin uzun bir hazırlık süreci sonrası kısa zaman önce yapılacak bir duyuruyla iptali halinde, zararlarının temini için güvence vermesini istiyor. Fakat hükümetin bu şekilde bir adım atıp atmayacağı ise henüz net değil.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.