adplus-dvertising

İngiltere’de kuş gribi insana bulaştı! vaka DSÖ’ye bildirildi…

İngiltere’de baş gösteren kuş gribi salgınında korkutan haber geldi. Hastalıkta ilk insan bulaşı meydana geldi. Söz konusu hastanın tecrit edildiği söylenirken konu ile alakalı DSÖ ile temasa geçildiği bildirildi.
Takip et
İngiltere’de kuş gribi insana bulaştı! vaka DSÖ’ye bildirildi…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Güney Batı İngiltere’de bir kişide kuş gribi görüldü. Sağlık Güvenliği Ajansı (HSA), konu ile alakalı yaptığı açıklamada şu ifadeye yer verdi;

‘Kişi enfeksiyonu, uzun bir müddet boyunca evlerinde ve çevresinde tuttukları çok sayıda enfekte kuşla çok yakın ve düzenli temastan aldı.’

Söz konusu tesisi ziyaret edenler de dahil olmak üzere bütün temaslı kişilerin incelendiğinin altını çizildi ve ‘Enfeksiyonun başkalarına yayıldığına dair bir delil yok. Birey şu anda iyi vaziyette ve kendini izole ediyor’ dendi.

HSA aynı açıklamasında vakayla alakalı olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile temasa geçtiğini duyurdu. Hastalığa neden olan kuşlar ise itlaf edildi.

İleri laboratuvar analizleri, virüsün kuşlarda bulunan ‘H5’ tipi olduğunu gösterdi. Bu özel suş İngiltere’de ilk defa bir insanı enfekte etti.

İNSANDAN İNSANA BULAŞIYOR MU?

UKHSA’nın baş bilim sorumlusu Profesör Isabel Oliver, ‘Halk için kuş gribi riski çok düşük olsa da, bazı suşların insanlara yayılma potansiyeli olduğunu biliyoruz’ şeklinde konuştu.

Oliver sözlerine şu şekilde devam etti;

‘Şu anda belirlenen bu suşun insandan insana yayılabileceğine dair bir delil yok, fakat virüslerin her zaman geliştiğini biliyoruz ve vaziyeti yakından izlemeye devam ediyoruz.’

KUŞ GRİBİ NASIL BULAŞIR?

Kuş Gribi, influenza ailesine ait bir virüs tarafından meydana getirilir. Çoğu kuş gribi virüsleri insanlarda hastalığa neden olmaz. Fakat, bazı alt tipleri insanlara bulaşabilir.

Enfekte kuşlar, tükürük, mukoza ve dışkılarıyla kuş gribi virüsünü etrafa yayarlar. Hasta yahut ölü kümes hayvanlarıyla yakın yahut doğrudan temas yoluyla kuş gribi hastalığı insanlara bulaşabilmektedir.

Kuş gribi virüsleriyle insan enfeksiyonları, kirli eller vasıtasıyla virüsün kişinin gözlerinden, burnundan yahut ağzından vücuduna girmesiyle yahut havadaki virüsleri solunum yoluyla almasıyla yaşanabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.