adplus-dvertising

İngiltere’de kuraklık ilan edildi

12 Ağustos 2022, 15:50 tarihinde eklendi
İngiltere’deki aşırı sıcaklar sebebiyle ülkenin birçok bölgesi için kuraklık ilan edildi. Yetkililer su kullanımına kısıtlama getirilebileceği konusunda uyardı.
Takip et
İngiltere’de kuraklık ilan edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere’de aşırı sıcak hava sebebiyle su seviyeleri normalin altına düşerken ülkenin özellikle güney batısında yer verilen birçok bölgesi için kuraklık ilan edildi. Ülkedeki kuraklık alarmının yaban yaşam, bitkiler ve mahsuller için kısa vadeli bir risk yarattığı ve su firmaları tarafından kuraklık planlarının yürürlüğe gireceği söylendi. Kuraklık sebebiyle özel ve kamusal su kaynaklarının kullanımına kısa zamanlı kısıtlamalar getirileceği aktarılırken, kuraklıktan etkilenen bölgeler arasında ülkenin güneybatı, güney, orta ve doğu bölümlerinin yer aldığı bildirildi.

Bu sene Temmuz ayında hava sıcaklığının 1935’ten bu yana ilk defa 40 derecenin üstüne çıktığı İngiltere’de perşembe gününden pazar gününe kadar 4 günlük kehribar hava uyarısı yayınlanmıştı. Bugün kehribar uyarı önümüzdeki hafta salı gününe kadar uzatıldı. Meteoroloji Servisi’ne göre kehribar hava uyarısı, şiddetli hava şartlarından kaynaklanan ve potansiyel olarak seyahat gecikmeleri, elektrik kesintileri, can ve mal için potansiyel risk olasılığı olduğu vaziyetlerde yayınlanıyor.

Kuraklık uyarısı bugün Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı’nın ülkenin birkaç bölgesinde kuraklık ilan edilebileceğini söylemesinden sonra yapıldı. Yetkililer, kuraklıktan etkilenen bölgelerdeki insanlara son 50 senenin en kurak yazında suyu akıllıca kullanmaları çağrısı yaptı. Yerel düzenlemelere bağlı olarak sulama yasakları dahil olmak üzere, suyun evsel ve ticari kullanımına ilişkin bir dizi kısıtlama getirilebileceği aktarıldı. Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan Parlamento Müsteşarı Steve Double, İngiltere’nin birçok büyük bölgesinde kuraklık ilan edilmesinden sonra, bütün su firmalarının hükümete su kaynaklarının hala güvende olduğuna dair güvence verdiğini belirtti. Double, “Kuru hava dönemleri için her zamankinden daha iyi hazırlandık, fakat çiftçiler ve çevre üstündeki etkiler de dahil olmak üzere vaziyeti yakından izlemeye devam edeceğiz ve gerektiğinde daha çok tedbir alacağız” şeklinde konuştu.

Öte yandan, bugün 35 dereceye kadar ulaşan hava sıcaklığının Cumartesi günü ülkenin birçok bölgesinde tekrardan yükselişe geçmesi bekleniyor. İngiltere’de en son kuraklık ise 2018 yaz ayında ve daha önce 2011 yaz ayında ilan edilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.