İngiltere’de kedide Covid-19 tespit edildi

İngiltere’de salgının başladığı günden bu yana ilk defa bir hayvanda korona virüs tespit edildi. İngiltere Veteriner Şefliği Ofisi, tarafından yapılan açıklamada evde bakılan bir kedide sahibinden koronavirüs bulaştığı tespit edildiği duyuruldu.

Hayvan ve Bitki Sağlığı Kurumunun (APHA) başkent Londra’nın Weybridge kasabasında bulunan laboratuvarın 22 Temmuz’da yapılan test ile evcil bir kedinin Covid-19 olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, insanlardan hayvanlara, hayvanlardan insanlara ve hayvanlardan hayvanlara virüsün bulaştığına dair şu ana kadar herhangi bir kanıt bulunmadığını aktardı.

SAHİBİNDEN BULAŞTI

İngiltere Halk Sağlığı, ise olayın ardından yaptığı açıklamada vatandaşlara hayvanlarla temas kurmadan ve temas kurduktan sonra ellerini yıkamaları konusunda uyardı. Yetkililer, eldeki verilerin ışığında virüsün kediye daha önce korona virüs olan sahibinden bulaştığını işaret ettiğini açıklarken, kedi ve sahibinin virüsü başkalarına bulaştırmadan iyileştiklerini aktardı.

“HAYVANLARIN VİRÜSÜ İNSANLARA BULAŞTIRDIĞINA DAİR ELİMİZDE KANITYOK”

Veteriner Ofisi Şefi Christine Middlemiss, yaptığı açıklamada “Hayvanların virüsü insanlara bulaştırdığına dair elimizde kanıt bulunmuyor. Durumu yakından takip etmeye devam edeceğiz. Hayvan sahiplerini gelişmeler konusunda uyaracağız” dedi.
Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, (WHO) salgının başladığı ilk günden bugüne kadar Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da çok az sayıda evcil hayvanda korona virüse rastlandığını rapor etmişti.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı