adplus-dvertising

İngiltere’de istifa eden bakan ve milletvekili sayısı 31’e yükseldi

İngiltere’de Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın istifasının sonrasında dünden bu yana istifa eden bakan ve milletvekili sayısı 31’e ulaşırken, hükümetin 5’te 1’i son 24 saatte istifa etti.
Takip et
İngiltere’de istifa eden bakan ve milletvekili sayısı 31’e yükseldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere’de dün Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın istifasının sonrasında istifa krizi devam ediyor. Ülkede dün akşamdan bu yana istifa eden bakan ve milletvekili sayısı 31’e ulaştı. Art arda gelen istifalarda en son, Ulaştırma Bakanı Dışişleri Müsteşarı Rachel Maclean, Kuzey İrlanda Parlamento Özel Sekreteri Mark Logan, Kalkındırma Bakanlığı Parlamento Özel Sekreteri Dubcan Baker, Avam Kamarası Lideri Özel Sekreteri Fay Jones, Eğitim Parlamento Özel Sekreteri David Johnsonton, Hazine Parlamento Özel Sekreterleri Selanie Saxby ve Clarie Coutinho, İskan ve Topluluklar Dairesi Devlet Bakanı Kemi Badenoch, Eğitim Bakanlığı Parlamento Dışişleri Müsteşarı Alex Burghart, Dijital, Kültür Medya ve Spor Departmanı Devlet Bakanı Julia Lopez, İskan ve Topluluklar Departmanında Parlamento Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Neil O’Brien, İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı Parlamento Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Lee Rowley, Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı Parlamento İstihdamdan Sorumlu Müsteşar Mims Davies istifalarını duyurdu.

“Hükümetin böyle işleyemeyeceği giderek daha açık hale geldi”

İstifa ettiklerini duyuran bakan ve milletvekillerinden 5’i İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a ortak bir istifa mektubu ileterek, Johnson’a istifa çağrısında bulundu. Kemi Badenoch, Julia Lopez, Lee Rowley, Alex Burghart ve Neil O’Brien tarafından yazılan ortak mektupta, “Hükümet mensubu olarak istifa etmekten büyük üzüntü duyuyoruz. Yönetiminizde hizmet etmek bir onurdu ve ülkemize hizmet etmek için bize verdiğiniz fırsat için son derece minnettarız. Bir nesildeki en zor görevi üstlendiniz. Sabrınıza, dayanıklılığınıza ve kalıcı iyimserliğinize büyük hayranlık duyuyoruz. Doğru aldığınız mühim kararlardan haklı olarak gurur duyabilirsiniz. Fakat, gün ışığına çıkan problemler ve bunların ele alınış şekli göz önüne alındığında, hükümetin böyle işleyemeyeceği giderek daha açık hale geldi. İyi niyetle, partinin ve ülkenin iyiliği için kenara çekilmenizi rica etmekteyiz” ifadeleri yer aldı.

Hükümetin 5’te 1’i son 24 saatte istifa etti

Johnson’ın yönetimine duyulan “güvensizlik” sebebiyle yapılan istifalar son 24 saat içerinde gerçekleşti. İngiltere basınına göre, Hükümetin ortalama 5’te 1’inin istifa ettiği bildirildi.

İngiltere basında yer verilen haberlerde, Konut ve Topluluk Bakanı Michael Gove’un da Johnson’a başbakanlıktan istifa etmesi gerektiğini söylediği söylenerek, Johnson’ın görevde kalmasından memnun olmadığı aktarıldı. Gove’un sözcüsü ise söz konusu iddialara ilişkin henüz itiraz etmedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.