adplus-dvertising

İngiltere’de hükümetinin dijital ağlarında casus yazılım tespit edildi

Bir rapora göre, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Ofisi de dahil olmak üzere hükümet yetkililerinin kullandığı dijital ağlarda İsrail yapımı casus yazılımlar belirlendi.
Takip et
İngiltere’de hükümetinin dijital ağlarında casus yazılım tespit edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dijital güvenlik gözlem şirketi Citizen Lab, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ofisi de dahil olmak üzere hükümetin dijital ağlarına bağlı elektronik cihazlarda İsrail yapımı casus yazılımların belirlendiğini belirtti. Citizen Lab tarafından yayınlanan açıklamada, casus yazılımın, İsrailli siber teknoloji sirketi NSO Group’a ait virüs olduğu söylendi. Açıklamada, “2020 ve 2021’de resmi Birleşik Krallık ağlarında birden fazla şüpheli casus yazılım vakası gözlemlediğimizi Birleşik Krallık hükümetine bildirdiğimizi teyit ediyoruz” dendi.

Konuyla alakalı rapora göre, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin (NCSC) Babaşbakan Johnson’ın Başbakanlık Ofisi’ndeki birkaç telefonun test ettiği, fakat virüslü cihazın yerininin bulunamadığı söylendi. Öte Yandan casus yazılım tarafından alınan herhangi bir verinin niteliğinin de tespit edilemediği aktarıldı.

Citizen Lab Direktörü Ron Deibert yaptığı açıklamada, “Kullandığımız çeşitli ağ tarama taktiklerine dayanarak, Birleşik Krallık ağlarından yayılan virüsleri belirledik ve alakalı Birleşik Krallık yetkililerine, takip etmeleri için şüphelerimizi bildirdik.” şeklinde konuştu.

Deibert, Başkanlık Ofisi ve Dışişleri Bakanlığı Dairesi gibi ağlarda görülen casus yazılımın Birleşik Arap Emirlikleri (BEA), Hindistan, Kıbrıs ve Ürdün’e bağladıkları bir operatörle ilişkili olduğunu belirtti. Bir İngiliz hükümet sözcüsü ise, “Güvenlik konularında standart olarak yorum yapmıyoruz” dedi.
NSO Group tarafından yapılan açıklamada, iddiaların yanlış olduğu ve bunların NSO ürünleriyle ilişkilendirilemeyeceği söylendi.

Geçen sene yapılan bir incelemeye göre, İsrailli teknoloji şirketi NSO tarafından geliştirilen casus yazılımının 50’den fazla ülkede basın mensuplarını, politikacıları ve hükümet yetkililerini hedef almak için kullanıldığı ortaya çıkarıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.