adplus-dvertising

İngiltere’de Ferrero çikolatalarının satışındaki kısıtlama devam ediyor

İngiltere’de Ferrero çikolatalarında salmonella bakterisinin tespit edilmesinin sonrasında, market raflarından kaldırılan ürünlerin satışındaki kısıtlama devam ediyor. Market yetkilileri satıştan kaldırılan ürünlerin yenilerinin henüz piyasaya sürülmediğini belirtti.
Takip et
İngiltere’de Ferrero çikolatalarının satışındaki kısıtlama devam ediyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İtalya merkezli Ferrero çikolata fabrikasının ürünlerinden kimilerinde salmonella bakterisine rastlanmasının sonrasında, Nisan ayında ürünler İngiltere’deki marketlerin raflarından kaldırıldı. Belçika’nın Arlon kentindeki fabrikada üretilen ürünlerin marketlerden çekilmesinden bu yana İngiltere’de sürpriz yumurta biçimindeki çikolataların satışı yapılmıyor.

İngiltere’deki bazı marketler bakteri şüphesi olmayan Ferrero çikolatalarının satışlarına devam ederken kimileri ise önlem maksadıyla bütün Ferrero çikolatalarını satıştan kaldırdı. Yetkililer, yeni ürünlerin ne zaman piyasaya sürüleceğini henüz bilmediklerini belirtti.

Nisan ayında ürünlerin asla satılmaması gerektiği belirtildi”

İngiltere’nin Başkenti Londra’da bulunan Robin Food Marketinin Müdürü Cansu Özdemir, Ferrero çikolata fabrikasının yetkililerinden alınan ilk uyarıların ürünlerin tüketilmemesi üstüne sadece “tavsiye” niteliğinde olduğunu söylerken, kısa bir müddet sonra Gıda Standartları Ajansı’ndan (FSA), “ürünlerin asla satılmaması” gerektiği hakkında uyarı aldıklarını belirtti. Özdemir yaptığı açıklamada, “Bizim için süreç Nisan ayında başladı. Şirketten yapılan bir uyarıyla konuyu öğrendik. Uyarıda, ‘Belçika’nın Arlon kentindeki fabrikamızda üretilen sürpriz yumurta ürününde salmonella bakterisi şüphesi mevcut. Fabrikamızdan çıkan ürünler test yapılarak piyasaya sürülüyor olsa da bazı şüpheli vakalar olduğu için bu ürünlerin tüketilmesini tavsiye etmiyoruz’ biçiminde ifadeler yer aldı. İlk olarak bu tamamen tavsiye niteliğindeydi. Fakat 1 gün sonra şirket, Belçika’daki fabrikamızdan çıkan sürpriz yumurtalar bu kategoriye giriyor diyerek bir uyarı daha yayınladı. Bu ürünlerin tüketilmemesi ve elinde bulunduranların iade etmesi istendi. Daha sonra 8 Nisan’da FSA’dan aldığımız uyarıda ise ürünlerin asla satılmaması ve tüketilmemesi gerektiği belirtildi” şeklinde konuştu.

Güvenli olduğundan emin oluncaya kadar bütün Ferrero ürünlerini kaldırdık”

Yetkililerin Ferrero ürünlerinin geri çekilmesi çağrısıyla birlikte markaya ait bütün çikolataların satıştan kaldırmaya karar verdiklerini belirten Özdemir, “Haberleri ilk duyduğumuz anda geçici olarak stoktan çektiğimiz ürünleri daha sonra FSA’dan gelen uyarıyla tamamen kaldırdık. Yalnızca bakteri şüphesi olan ürünlerle sınırlı kalmayarak, süreci gözlemleyip Ferrero ürünlerinin güvenliğinden emin oluncaya kadar bütün ürünleri bekletmek istedik” dedi.

Elimizdeki stoku imha ettik”

Belçika’daki Arlon fabrikasında üretilen ürünlerin imha edildiğini belirten Özdemir, Londra’da Belediyesinin de bu aşamada yardım ettiğini söyledi. Özdemir, satıştan kaldırmaya karar verdikleri ürünlerin Ferrero’ya geri iade edildiğini belirtti. Ferrero yetkililerinin Londra’daki marketlerden sürpriz yumurta ürünlerini market satış fiyatlarından satın alarak topladıklarını belirten Özdemir, bazı zincir marketlerde ise öbür Ferrero çikolataları için özel satış stantları kurulduğunu söyledi.

“Henüz piyasaya sürülen ürün yok”

Özdemir, “Fabrika bakteri şüphesi oluştuktan sonra kapatıldı. Haziran ayında tekrar açılmasına izin verilmesinin sonrasında şimdilerde ise imalata geçtiklerini duyduk. Fakat bunun daha sıkı denetimli olacağına inanıyorum. Öte yandan şu anda piyasaya sürülen ürün yok” dedi.
Özdemir, olayların İngiltere’de ve Avrupa’da yoğun olarak çikolata satılan dönemlerden biri olan Paskalya Bayramında gerçekleşmesinin talihsizlik olduğunu söyleyerek, “Çünkü Paskalya Bayramı yumurta biçimindeki çikolatalarla kutlandığı için herkeste bir telaş oldu” şeklinde konuştu. Paskalya Bayramı döneminde satışların etkilendiğini belirten Özdemir, kendi marketinde başka çikolataların satışını ön plana çıkardıklarını söyledi.

İngiltere’de toplam 101 vaka kaydedildi

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından Mayıs ayında yayınlanan son bildiride, İngiltere’de salmonella bakterisiyle bağlantılı 101 vaka olduğu ve vakaların çoğunluğunun 5 yaşın altındaki çocuklardan oluştuğunu söylemişti. UKHSA, salmonella bakterisinin belirtileri arasında mide bulantısı, ishal, kusma, karın krampları, yüksek ateş, yorgun hissetme ve titreme gibi belirtilerin olduğunu duyurmuştu.
UKHSA, salmonella bakterisi endişeleri sebebiyle insanlara kendini korumaları için bol sıvı tüketmelerini tavsiye etti. Salmonellanın insanlar arasında bulaşıcı olabileceğini söyleyen UKHSA, bu sebeple enfekte olunması vaziyetinde iyi hijyen uygulamanın mühim olduğunu vurguladı. Salmonella bakterisinin belirtilerinin özellikle bağışıklık sistemi gelişmemiş küçük çocuklarda daha şiddetli olabileceğini aktaran UKHSA, “Salmonella bakterisi insandan insana yayılabilir, bu sebeple etkilenen herkes ellerini iyice yıkamak ve semptomları varsa, mümkünse başkalarının yiyeceklerine dokunmaktan kaçınmak gibi hijyen kurallarına uymalıdır” ifadelerine yer verdi.

Gıda Standartları Ajansı ve Ferrero çikolata fabrikası, bu ürünlerin her bir versiyonunun potansiyel bir tehdit olmadığına dikkat etmenin mühim olduğunu belirtirken, risk yaratan ürünlerin 11 Temmuz ve 7 Ekim 2022 son kullanma tarihleri arasında olduğunu söylemişti.

Imalat geçici olarak durdurulmuştu

Ferrero çikolata fabrikasının Belçika’nın Arlon kentinde bulunan imalat tesislerinde salmonella bakterisine rastlanması sebebiyle Belçika Gıda ve Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu (FAVV), fabrikanın imalat ruhsatını geçici olarak iptal etmişti. Gıda Standartları Ajansı (FSA), çikolataları toplatma kararının engelleyici bir önlem olduğunu açıkladıktan sonra ürünler, İngiltere, Belçika, Fransa, Almanya, İrlanda ve Lüksemburg’da Paskalya bayramından hemen önce geri çekilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.