İngiltere’de Erken Seçim Yok

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın erken seçime gidilmesine yönelik önerisi reddedildi. 15 Ekim’de erken seçim olmasını ön geren teklif parlamentoda kabul görmedi.

İngiltere’de yaşanan Brexit krizi bir türlü aşılamıyor. Başbakan Boris Johnson’ın, ”Anlaşmalı veya anlaşmasız Avrupa Birliği’nden çıkacağız.” açıklamasının ardından yükselen tansiyon bir türlü inmiyor. İşçi Partisi’nin anlaşmasız çekilmeye karşı çıkması ve bu konuyla alakalı yasa tasarısını parlamentoda kabul edilmesi ile artan tartışmalar devam ediyor.

BAŞBAKAN JOHNSON ERKEN SEÇİM İSTEDİ

Boris Johnson, 15 Ekim tarihinde İngiltere’nin erken seçime gitmesi için parlamentoya teklifte bulundu. Kabul edilmeyen bu teklifin kapalı oylamada 65 hayır oyuna karşı 298 evet aldığı fakat 650 kişiden oluşan Avam Kamarasında 3’te 2’lik çoğunluğu sağlayamadığı için reddedildi.

ANLAŞMASIZ BREXİT NE ANLAMA GELİYOR?

İngiltere’nin AB’den ayrılma talebi doğrultusunda başlatılan Brexit süreci, sıkıntılı siyasi gündemi de beraberinde getirdi. Bir tülü üzerinde mutabık kalınamayan Brexit’in ne şekilde olacağı hala tartışılıyor. Tek taraflı bir ayrılıkta İngiltere maddi tazminat ödemekle kalmayacak yüksek vergi ve ithalat fiyatlarıyla da karşı karşıya kalacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı