adplus-dvertising

İngiltere’de enflasyon yüzde 7’ye yükseldi

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), İngiltere’de enflasyonun yüzde 7’ye yükselmesiyle ülkede son 30 senenin en yüksek enflasyonun görüldüğünü açıkladı.
Takip et
İngiltere’de enflasyon yüzde 7’ye yükseldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere’de enflasyon oranın Mart ayında yüzde 7’ye yükselmesiyle ülkede 1992 tarihinden bu yana en yüksek enflasyon oranı kaydedildi. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’ne (ONS) göre, son 30 senenin en yüksek enflasyonun meydana geldiği İngiltere’de, artan enflasyona en fazla akaryakıt ve enerji fiyatlarındaki artışın neden olduğu söylendi. ONS, Şubat ve Mart ayları arasında yaklaşık benzin fiyatlarının litre başına 12.6 peni arttığını, dizel fiyatlarının ise 1 sene önce litre başına 3.5 peni artışına kıyasla, bu sene litre başına 18.8 peni arttığını duyurdu.

ONS öte yandan, ekmek, süt ve meyve gibi gıda ürünlerinde enflasyonun yüzde 5.9’a yükselmesiyle bu ürünlerde son 10 senenin en yüksek enflasyon artışına ulaşıldığını, ayçiçek yağı fiyatlarının ise Mart ayında yüzde 7.2 arttığını söyledi. Enerji, gıda, alkol ve tütün ürünleri gibi değişken kalemleri hariç tutan çekirdek enflasyonun ise geçen sene kaydedilen yüzde 0.9’dan bu sene yüzde 5.7’ye yükseldiği söylendi.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Şubat ayında yüzde 6.2 olarak kaydedilen enflasyon oranının Mart ayında yüzde 6.7’ye yükselmesini beklerken, İngiltere Merkez Bankası enflasyonun bu ay yüzde 7’ye ulaşma yolunda olduğunu ve enflasyonun bu senenin sonuna kadar yüzde 10’a yakın bir seviyeye ulaşabileceği konusunda uyardı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.