adplus-dvertising

İngiltere’de cinsel taciz vakaları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

İngiltere’de ulusal istatistiklere göre, son 1 senede 63 bin 136 cinsel taciz vakası kaydedilmesi ile cinsel taciz suçları bütün zamanların en yüksek seviyesine çıktı. İstatistikler öte yandan, cinsel taciz suçlarının arttığını fakat konuyla alakalı soruşturmalarının azaldığını ortaya koydu.
Takip et
İngiltere’de cinsel taciz vakaları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere ve Galler Suç Incelemesi (CSEW), son 1 senedeki cinsel taciz vakalarının bütün zamanların en yüksek seviyesine çıktığını söyledi. CSEW, Eylül 2021’e kadar olan son 1 sene içerisinde toplamda 63 bin 136 cinsel taciz vakasının kaydedildiğini ve bu oranın 1 sene öncesine göre yüzde 12 arttığını söyledi.

Taciz suçları artarken, soruşturma sayısı azaldı

İngiltere Parlamentosu tarafından yayınlanan rapora göre ise, cinsel taciz suçlarının arttığı fakat olaylarla alakalı soruşturma sayılarının düştüğü söylendi. Raporda, son 1 senede kaydedilen cinsel taciz suçlarının sadece yüzde 1,3’ünün soruşturulduğu bildirildi. Rapora göre, tamamlanan cinsel taciz soruşturmalarının 2016-2017 seneleri arasında kaydedilen 5 bin 190’dan, 2020-2021 senelerinde bin 556’ye düştüğü aktarıldı.
Raporda öte yandan, hükümete cinsel taciz suçları için özel polis ekiplerinin kurulmasını temin etmek ve polis teşkilatlarıyla beraber çalışması çağrısında bulunuldu.

“Reformları desteklemek için daha çok finansman sağlamalı”

İngiltere Parlamentosu cinsel taciz suçlarındaki soruşturmaların artması için daha çok fon sağlanması gerektiğini belirtti. Parlamento yayınladığı bildiride, “Cinsel taciz soruşturmalarındaki düşüşü, daha iyi mağdur desteği ve reformları desteklemek için daha iyi finansman olmadan tersine çevirmek pek mümkün değildir” dendi.

“Taciz soruşturmasının kabul edilemez derecede düşük”

Açıklamada, “İçişleri Komitesi, ceza adaleti sisteminde daha kuvvetli reformlar yapılmadan, taciz soruşturmasının kabul edilemez derecede düşük sayıda olmaya devam edeceğini tespit etti. Bugün yayınlanan raporda Komite, son 5 senede soruşturmalardaki hızlı düşüşü tersine çevirmek için polis teşkilatında ve mahkeme sisteminde reform yapma girişimlerini memnuniyetle karşılıyor. Bununla beraber, ulusal düzeyde bir etki yaratmak için mühim finansman gerektireceği konusunda uyarıda bulunuyor” ifadeleri yer aldı.

“Soruşturma sayısındaki düşüş gerçekten şok edici ve asla kabul edilemez”

İngiltere Parlamentosunda İçişlerinden sorumlu İşçi Partisi Milletvekili Dame Diana Johnson konuyla alakalı olarak, “Son 5 senede tecavüz ve cinsel suçlarla alakalı soruşturma sayısındaki düşüş gerçekten şok edici ve asla kabul edilemez. Ceza adaleti sisteminde bu düşüşü tersine çevirmek için mühim çabalar sarf edildiği açık olsa da, daha gidilecek çok yol var. Binlerce kurban hak ettikleri adaleti alamıyor ve buna bir son verilmeli” şeklinde konuştu. Johnson, “Şu andan itibaren odak noktası mağdurları desteklemek olmalıdır. Uzman desteğinin süreç boyunca mağdurlara rehberlik etmesi ve uzun vadeli etkilerle başa çıkmak için daha iyi danışmanlık vermesi lazım. Hükümeti, mağdurlara yasal tavsiye sağlanması konusunda daha çok uygulama sağlamaya şiddetle teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.