İngiltere’de çalışanların maaşını devlet ödeyecek!

İngiltere hükümeti ücretsiz izne çıkarılan çalışanların ücretlerinin yüzde 80'ini Haziran ayına kadar yatırma kararı vermişti. İşçilerin ücretlerinin devlet tarafından yatırılma süresi kasım ayına kadar uzatıldı.

İngiltere’de devlet, corona virüsü salgını sebebiyle ücretsiz izne çıkartılan işçilerin maaşlarının yüzde 80’ini haziran ayı sonuna kadar karşılama kararı almıştı. Reuters’ta yer verilen habere göre, bu destek dört ay daha uzatıldı. Fakat yapılan açıklamada, ağustos ayından itibaren işverenlerin bu konuda daha çok destek olması gerektiği de söylendi.

‘SİSTEMİMİZ MİLYONLARCA İŞLETMEYİ KORUDU’

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, ilk plandaki ödeme şartlarının aynı kalacağını belirtti. Buna göre 7.5 milyon işçiye, 2500 pound’u geçmemek kaydıyla maaşlarının yüzde 80’i hükümet tarafından ödeniyor. Sunak yaptığı açıklamada, “İş verenlerden, hükümetle beraber işçilerin maaşlarını ödemeyi paylaşmalarını isteyeceğiz. ‘Corona Virüsü İş Tutma Sistemi’miz, salgın esnasında milyonlarca iş ve işletmeyi korudu” ifadelerini kullandı.

II. DÜNYA SAVAŞI’NDAN BERİ GÖRÜLEN EN YÜKSEK ORAN

Bu plan, gerçekten de İngiltere’de işsizlik sayısının öbür ülkelere nazaran düşük kalmasını sağladı. Fakat bu süreçte devlete maliyeti ortalama 10 milyar pound oldu. Bu, neredeyse salgın esnasında sağlık sistemi için harcanan paraya eşit. Bu vaziyet, ülkenin borç miktarının 2 trilyon poundu geçmesine de neden oldu. Kamu borçlanması ise gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 14’üne ulaştı. Bu, II. Dünya Savaşı’ndan beri görülen en yüksek oran.

PATRONLAR AYRINTILI BİLGİ İSTİYOR

Bu arada Bakan Sunak’ın sözlerinin sonrasında işveren gruplarından da açıklamalar geldi. Patronlar, planın uzatılmasının ekonomiye hız kazandıracağını söylerken, “Ancak bizden nasıl bir katkı vermemiz bekleniyor, bu konuda daha çok bilgiye ihtiyacımız var” dendi.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı