adplus-dvertising

İngiltere’de aşı olanlarda kulak çınlaması başladı!

İngiltere’de aşı yaptıran yüzlerce kişi kulak çınlaması şikayeti ile hastanelere başvurdu. Bu vaziyet aşıda yeni bir yan etki mi bulundu münakaşalarına neden oldu.
Takip et
İngiltere’de aşı olanlarda kulak çınlaması başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor. Aşılama çalışmalarının başlaması ile pandemiye karşı mücadele dünyanın dört bir yanında son sürat sürüyor.

Aşılarda çıkan yan etkiler ise münakaşaların odağındaki yerini koruyor. İngiltere’den gelen bir haber bu münakaşaları tekrardan alevlendirdi.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer verilen habere göre, ülkede Kovid-19 aşısı yaptıran yüzlerce kişi kulak çınlaması şikayeti ile hastanelere başvurdu.

İngiliz sağlık kuruluşu BTA, Kovid-19 aşısı ile enjekte edilen her 24 bin kişiden birinde yahut daha azında kulakta çınlama problemi yaşayabileceğini açıkladı.

Aynı açıklamada ‘Aşıların kulak çınlamasına neden olma yahut daha kötü hale neticeler doğurma ihtimali oldukça düşük görünüyor’ ifadesi de yer aldı.

Fakat bilim insanları buna neyin sebep olduğu ve etkileri üstünde hala yeterli bilgiye sahip olmadıklarının altını çiziyor.

Aralık ayında kulak çınlaması uzun Kovid 19’un 30 kadar semptomundan biri olarak listelenmişti.

Peki Kovid-19 kulak çınlamasını tetikleyebiliyorsa, aşı da bunu yapabilir mi? Bu soruya cevap veren Profesör Nirmal Kumar, şu ifadeleri kullandı;

‘Bu vaziyet tamamen tesadüfi olabilir yahut gerçek bir etki olabilir. Fakat aşı sonrası kulak çınlaması şikayeti çok nadirdir.’

Bu vaziyetin aşıların yan etkisinden ziyade strese dayalı ortaya çıktığı da sıkça dile getirilen iddialar arasında.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.