adplus-dvertising

İngiltere’de akaryakıt fiyatlarında rekor

İngiltere’de akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlarla beraber benzin fiyatı 1.82 sterline, dizel akaryakıtın litresi ise 1.88’e yükselerek rekor seviyeye ulaştı. Yaklaşık bir aile otomobilinin deposunu benzinle doldurmanın maliyeti ise ilk defa 100 sterlini aştı.
Takip et
İngiltere’de akaryakıt fiyatlarında rekor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere’de son dönemlerde hızla artan akaryakıt fiyatları rekor tazeledi. Benzinin litre fiyatı 1.82 sterline, dizelin fiyatı ise 1.88 sterline yükseldi. Yaklaşık bir arabanın ortalama 55 litrelik deposunu benzinle doldurmanın maliyetinin ise ilk defa 100 sterlini geçtiği söylendi. Öte Yandan fiyat karşılaştırma web sitesi PetrolPrices’e göre bazı petrol istasyonlarında benzinin litre başına 2 sterlinin üstünde satışa sunulduğu aktarıldı. Dün bazı BP tesislerinde benzinin litre fiyatının 2.02 sterlinden satışa sunulduğu söylendi.

İngiltere’de akaryakıt fiyatlarında rekor

Fiyatlar 1 senede yüzde 36 oranında arttı

Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre petrol fiyatları son 1 sene içinde ise yüzde 36 arttı. Petrol Perakendecileri Derneği, geçtiğimiz sene benzinin litresinin ortalama 1.30 sterlin olduğunu söyledi.

Hükümete daha çok mali destek çağrısı

Sigorta şirketi (RAC) fiyatlardaki artışı “şoförler için karanlık bir gün” olarak nitelendirirken, hükümetim vaziyete müdahale etmesi gerektiğine dikkat çekildi. RAC yakıt sözcüsü Simon Williams yaptığı açıklamada, “Yakıt fiyatları günlük bazda yeni rekorlar kırarken, ülkedeki yaklaşık büyüklükteki bir aile otomobilini doldurma maliyeti ilk defa üç haneli rakamlara ulaştı” şeklinde konuştu. Williams hükümeti, yakıtta KDV indirimi de dahil olmak üzere şoförlere daha çok mali destek sunmaya çağırdı.

İngiltere’de akaryakıt fiyatlarında rekor

Mart ayında hükümetin şoförleri artan maliyetlerden korumak için sunduğu 5 puanlık yakıt vergisi indiriminin artık “önemsiz” olduğunu belirten Williams, o zamandan bu yana akaryakıt maliyetlerinin 5 kat arttığını söyledi.
Öte yandan dün başbakanlık sözcüsü, hükümetin fiyat artışları konusunda “muhtemel bütün seçeneklere bakmaya devam ettiğini” belirtmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.