İngiltere ve Almanya arasındaki ticarette Brexit krizi!

İngiltere, 1950’den beri Almanya’nın ilk 10 ticaret ortağı arasında yer alıyor. Fakat, Brexit ile alakalı engeller sürerken, İngiltere bu senenin sonuna kadar ilk 10’daki yerinden ayrılacak gibi görünüyor.
Takip et
İngiltere ve Almanya arasındaki ticarette Brexit krizi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Federal İstatistik Ofisi’nden alınan verilere göre, Almanlar 2021’in ilk altı ayında İngiliz mallarına 13,8 milyar sterlin yani yüzde 11 daha az harcadı. Harcamanın daha da azalacağı tahmin ediliyor. Çünkü birçok firma İngiltere’deki tedarikçileri aktif olarak AB tedarikçileri ile değiştiriyor.

İngiltere, dört senelik çekişmenin sonrasında 2020’nin sonunda Avrupa Birliği’nden ayrıldı. O zamandan beri, ticareti karmaşık hale getiren gümrük kontrolleri uygulandı. Almanya’daki İngiliz Ticaret Odası başkanı Michael Schmidt, “Giderek daha çok sayıda küçük ve orta ölçekli firma, bu engeller sebebiyle (İngiltere’de) ticaret yapmayı bırakıyor” şeklinde konuştu.

2 SEKTÖR ETKİLENDİ

Özellikle ağır darbe alan iki sektör, ithalatın sırasıyla yüzde 80 ve yarı yarıya düştüğü tarım ve ilaç sektörü olarak tespit edilmiş vaziyette. Bu, İngiltere’nin Almanya’nın en iyi ticaret ortakları sıralamasında düştüğünü gösteriyor.

Geçen sene dokuzuncu sıradayken bu sene 11. sıraya kadar geriledi. 2016’da AB’den ayrılma konusu meydana gelmeden önce daha da üst seviyelerdeydi. Buna karşın, İngiltere hala Almanya’dan çok şey alıyor ve bu senenin ilk altı ayında ithalatı yüzde 2,6 artarak 32,1 milyar dolara ulaştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.