adplus-dvertising

İngiltere Kralı 3. Charles’tan ilk halka sesleniş konuşması

İngiltere’nin yeni hükümdarı Kral 3. Charles, annesi Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün anısına yaptığı açıklamada, “Kraliçe’nin sarsılmaz bir bağlılıkla yaptığı gibi, ben de Tanrı’nın bana bahşettiği kalan süre boyunca ulusumuzun kalbindeki anayasal ilkeleri sürdürmeye ciddi bir biçimde söz veriyorum” ifadelerini kullanarak ilk halka sesleniş konuşmasını yaptı.
Takip et
İngiltere Kralı 3. Charles’tan ilk halka sesleniş konuşması
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere’nin yeni hükümdarı Kral 3. Charles, annesi Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün sonrasında ilk defa ulusa sesleniş konuşması yaptı. Kral 3. Charles, yaptığı konuşmada Kraliçe’nin sevgisi ve şefkatini överken, ailesi için yeni bir dönemin başladığını ifade etti. Kral 3. Charles, “Kraliçe tahta geçtiğinde, İngiltere ve dünya hala İkinci Dünya Savaşı’nın neticeleriyle baş etmekteydi ve hala eski zamanların geleneklerine göre yaşıyordu. Son 70 senede toplumumuz çok kültürlü ve çok inançlı bir hale geldi. Devletin kurumları da sırayla değişti. Fakat bütün değişiklikler ve zorluklarla beraber, ulusumuzun yetenekleri, gelenekleri ve başarıları ile ifade edilemez bir biçimde zenginleşti ve gelişti. Eşsiz tarihimizin ve parlamenter hükümet sistemimizin kıymetli geleneklerini, özgürlüklerini ve sorumluluklarını saygıyla korumak için yetiştirildim. Kraliçe’nin sarsılmaz bir bağlılıkla yaptığı gibi, ben de Tanrı’nın bana bahşettiği kalan süre boyunca ulusumuzun kalbindeki anayasal ilkeleri sürdürmeye ciddi bir biçimde söz veriyorum. Birleşik Krallık’ta nerede yaşıyor olursanız olun yahut dünyanın herhangi bir yerinde geçmişiniz yahut inançlarınız ne olursa olsun size yaşamım boyunca sadakat, saygı ve sevgi ile hizmet etmeye çalışacağım. Yaşamım elbette değişecek. Yeni sorumluluklarımı üstlendikçe, zamanımın ve enerjimin çoğunu hayır işlerine vermem artık mümkün olmayacak ama biliyorum ki bu mühim işler başkalarının güvenilir ellerinde devam edecek” şeklinde konuştu.

“William’ı Galler Prensi olarak duyurmaktan gurur duyuyorum”

Kral 3. Charles, ülkenin yeni hükümdarı olmasının aynı zamanda ailesi için de bir değişim zamanı olduğunu belirterek, “Sevgili karım Camilla’nın sevgi dolu yardımına güveniyorum. 17 sene önce evlendiğimden beri yaptığı sadık kamu hizmeti sayesinde, o benim Kraliçemdir. Yeni rolünün isteklerini yerine getireceğini biliyorum. William’ın benim için çok şey ifade eden İskoç unvanlarını benimsediği gibi, 50 seneden fazla bir süredir üstlendiğim Cornwall Dükalığı’nın sorumluluklarını üstlenecek. Onu Galler Prensi olarak duyurmaktan gurur duyuyorum. Katherine yanındayken, yeni Galler Prensi ve Prensesi, ulusal sohbetlerimize ilham vermeye ve liderlik etmeye devam edecek. Öte Yandan, yaşamlarını denizaşırı ülkelerde kurmaya devam ederken Harry ve Meghan’a olan sevgimi de ifade etmek istiyorum” dedi. Kral 3. Charles sözlerini tamamlamadan önce Kraliçe’nin kaybının üzüntüsünü yaşayan insanlara seslenerek, “Bütün ailem ismine, taziyeleriniz ve desteğiniz için en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Benim çok şey ifade ediyorlar. Ve sevgili annemin, sevgili babama katılmak için son büyük yolculuğuna başlarken, hepinize teşekkür ediyorum. Ailemize ve bize olan sevginiz ve bağlılığınız için teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.