İngiltere, koronavirüs kısıtlamalarına devam edecek!

Koronavirüs pandemisiyle mücade eden İngiltere vatandaşlarına zaruri olmadıkça getirdiği seyahat yasağını uzatmaya yönelik karar alacağı bekleniyor.
Takip et
İngiltere, koronavirüs kısıtlamalarına devam edecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere basını, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan yurtdışı seyahat kısıtlamalarının Haziran ayının sonuna kadar uzatılacağını ve kurallara aykırı biçimde ülkeden ayrılmak isteyenlere 5 bin sterlin para cezası uygulanacağını bildirdi.

Basında yer verilen haberlerde, hükümetin, kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin yol haritası kapsamında önümüzdeki aylarda uygulanacak olan kurallarla alakalı kanun tasarısını hazırladığı söylendi. Perşembe günü Parlamento’da oylanacak olan tasarının 29 Mart itibarıyla yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Bu düzenleme kapsamında da yurtdışına seyahat kısıtlamasının 30 Haziran’a kadar devam etmesi düşünülüyor.

İngiltere, ülke dışına seyahatlere fakat “makul gerekçeler” için izin veriyor. Bunlar arasında iş seyahati, eğitim, sağlık sebepleri ve acil vaziyet gibi gerekçeler yer alıyor. Turistik maksatlı seyahatler ise yasak.

İngiltere hükümetinin yarattığı çalışma grubu, 12 Nisan’da yurtdışı seyahatlere izin verilmesiyle alakalı raporunu sunacak. Hükümet daha önce, seyahat kısıtlamalarını kaldırsa bile bunun en erken 17 Mayıs’ta başlayacağını açıklamıştı.

The Times gazetesine konuşan bir hükümet kaynağı, insanların 17 Mayıs’tan önce seyahat etmelerini önlemek için kısıtlamaların süresinin uzatıldığını belirtti.

Kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, “Bu düzenleme, hükümetin çalışma grubunun 12 Nisan’da sunacağı değerlendirmeyle etkileşim içerisinde olacak” şeklinde konuştu.

Başbakan Boris Johnson, dün yaptığı açıklamada, Avrupa’da son zamanda vaka sayılarında artış yaşandığına dikkat çekerek, üçüncü dalganın İngiltere’nin “kıyılarına vuracağını” belirtti.

Sağlık Bakanı Matt Hancock da Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelişlerin yasaklanabileceğini söyledi.

Yetkililer, bir süredir yaz tatili için rezervasyon ve planlama yapmak için acele edilmemesi gerektiği uyarısı yapıyordu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.