adplus-dvertising

İngiltere İçişleri Bakanı Patel onayladı: WikiLeaks’ın kurucusu Assange ABD’ye iade edilecek

İngiltere hükümeti, WikiLeaks’ın kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesini öngören kararı onayladı.
Takip et
İngiltere İçişleri Bakanı Patel onayladı: WikiLeaks’ın kurucusu Assange ABD’ye iade edilecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, WikiLeaks’ın kurucusu 50 yaşındaki Julian Assange’ın ABD’ye iadesini onayladı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “17 Haziran’da hem Sulh Mahkemesi hem de Yüksek Mahkeme tarafından yapılan değerlendirmenin sonrasında Julian Assange’ın ABD’ye iadesine karar verildi. Bu karar, Assange’ın 14 günlük normal temyiz hakkını koruyor” ifadeleri kullanıldı. Bakanlık, İngiliz mahkemelerinin Assange’ı iade etmenin baskıcı, adaletsiz yahut süreci kötüye sürükleyen bir vaziyet tespit etmediğini de aktardı.

İngiltere İçişleri Bakanı Patel onayladı: WikiLeaks’ın kurucusu Assange ABD’ye iade edilecek

“Basın özgürlüğü ve İngiliz demokrasisi için kara gün”

Assange’ın ABD’ye iade edileceğinin onaylanmasının sonrasında WikiLeaks’tan da açıklama geldi. Kararı “basın özgürlüğü ve İngiliz demokrasisi için kara bir gün” olarak nitelendiren WikiLeaks, mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

Assange’ın ABD’ye iade süreci

Geçtiğimiz aralık ayında Londra’daki Yüksek Mahkeme’de görülen davada, Assange’ın zihinsel sağlık problemleri sebebiyle intihar riski altında olduğu iddia edilmiş ve bu sebeple ABD’ye iade edilmemesi gerektiğine karar verilmişti. Fakat Yüksek Mahkeme’nin karara itiraz hakkı verdiği ABD’nin yaptığı itiraz başvurusundan sonra mahkeme ABD lehine karar vermişti. Assange ise Yüksek Mahkeme’nin Aralık 2021’de kendisinin ABD’ye iade edilmesine dair kararına itiraz etmiş, fakat itiraz başvurusu geçtiğimiz 14 Mart’ta reddedilmişti. Söz konusu kararın sonrasında dosyanın yerel mahkemeye gönderileceği söylenmişti. Nisan ayında Westminster Sulh Ceza Mahkemesi, Assange’ın ABD’ye iade edilmesine karar vermiş ve iade dosyasını onay için İngiliz hükümetine göndermişti.

İngiltere İçişleri Bakanı Patel onayladı: WikiLeaks’ın kurucusu Assange ABD’ye iade edilecek

ABD, 18 farklı suçlama yöneltiyor

ABD, Avustralya doğumlu basın mensubu Assange’a kurucusu olduğu WikiLeaks aracılığıyla 2010 senesinde çok sayıda gizli ABD askeri kayıtları ve diplomatik yazışmaları yayınlaması ve böyle bazı kişilerin yaşamını tehlikeye attığı gerekçesiyle 18 ayrı suçlama yöneltiyor. Yayınladığı belgelerle ABD’nin Irak ve Afganistan işgalleri sırasında işlediği insanlık suçlarını açığa çıkaran Julian Assange, suçlu bulunursa 175 seneye kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Hakkında açılan davalar sebebiyle önce Ekvador’a iltica eden ve Ekvador’un İngiltere’deki büyükelçiliğine sığınan Assange, 7 sene boyunca elçilik binasındaki bir odada yaşamak mecburiyetinde kaldı. 11 Nisan 2019’da elçilikten çıkarılarak İngiltere’ye teslim edilen Assange, ABD’nin suçlamaları ve iade talebi sebebiyle 3 senedir Londra’daki yüksek güvenlikli Belmarsh hapishanesinde tutuluyor. Assange, martta nişanlısı Stella Moris ile parmaklıklar ardında evlenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.