adplus-dvertising

İngiltere geçici vizeyle çalışacak 10 bin şoför alacak!

Brexit’in etkilerini ekonomisinde hissetmeye başlayan İngiltere, Noel öncesinde özellikle nakliye sektöründe meydana gelebilecek iş kuvveti açığını gidermek için 10 bin 500 geçici vize vereceğini duyurdu. Geçici vize programı 5 bin ağır vasıta şoförü ve 5 bin 500 tavukçuluk sektörü çalışanını kapsıyor.
Takip et
İngiltere geçici vizeyle çalışacak 10 bin şoför alacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ekim ayında başlayacak ve Aralık ayı sonunda bitecek olan 3 ay süreli geçici vize programının Türkiye dahil birçok yabancı ülkeye açık olması beklenirken, müracaatların büyük çoğunluğunun Avrupa Birliği ülkelerinden geleceği tahmin ediliyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Dairesi’nin (UKVI) önümüzdeki günlerde vize bavurularnı işleme sokmak için hazırlık yürüttüğü söylendi.

Euronews Türkçe’den Berrak Kanbir Rodriguez Sanmartin’in haberine göre İngiltere’de hükümet yeni vize programının yanı sıra lojistik hizmetlere destek olmak maksadıyla 4 bin yeni ağır vasıta sürücüsünün eğitimine başlanacağını duyurdu. Öte Yandan ülkedeki bir milyon kamyon sürücüsüne mektup göndererek sektöre geri dönmeleri çağrısında bulunulacağı söylendi.

Hükümet, bir süredir benzin istasyonlarının kapanmasına ve perakende sektöründe tedarik zincirlerini durma noktasına getiren kamyon sürücüsü sıkıntısını çözmek için yollar arıyordu.

Hükümetin kritik çalışan kategorisindeki vize uygulamasına bu iki sektör çalışanlarını da ekleme kararı Brexit ardından İngiltere’nin katı göçmen politikası uygulayarak yabancı işçiliği durdurma sözünü veren Boris Johnson’ın taahhüdünde yeni bir U-dönüşü olarak yorumlanıyor.

Nakliye ve parekende sektör temsilcileri tepkili

Gene de hükümet bu adımıyla Karayolu Nakliye Birliği’nin kaygılarını gideremedi. Hükümetin geçici vize programına özelikle ağır vasıta sürücülerini eklemiş olmasını “geç ve yetersiz” bir adım olarak değerlendiren birlik İngiltere’nin nakliye sektöründe 100 bin sürücü açığı olduğunu söyledi.

Vaziyetin aciliyetine vurgu yapan Karayolu Nakliye Birliği, şu anda tanker sürücüsü sıkıntısı sebebiyle meydana gelen akaryakıt nakliyesindeki problemler yüzünden önümüzdeki hafta bünyesindeki şirketlerin araçlarını hizmete sokabilmesi için yeterli yakıt bulamamaktan endişe duyduklarının altını çizdi.

Hükümetin planını yetersiz bulan İngiltere Parekende Konsorsiyumu da Noel öncesinde tam kapasite faaliyet verebilmeleri için derhal en az 15 bin kamyon şoförüne ihtiyaç bulunduğunu söyleyerek bu eksiği gidermek için hükümetin önünde sadece 10 günlük bir müddet kaldığı uyarısında bulundu.

İngiltere Ticaret Odası da hükümetin bu girişimini “yangına bir kova su dökmek” olarak niteledi.

Başka sektör temsilcileri de Avrupalı kamyon sürücülerinin İngiltere’de çalışmayı tercih etmeyebileceğine dikkat çekti.

Sektör temsilcileri problemin çözümü için maaşların iyileştirilmesinden, eğitim şartlarında kısaltma ve kolaylığa gidilmesine kadar birçok önlemin alınması için baskı yapıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.