adplus-dvertising

İngiltere Başbakanı Truss’tan enerji planı

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, ülkede artan enerji fiyatları ve enerji krizi konusunda yönetiminin çözüm planını açıklayarak, bütün hanelerde senelik enerji faturalarının üst limiti 2 sene boyunca sabitlendi.
Takip et
İngiltere Başbakanı Truss’tan enerji planı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere Başbakanı Liz Truss, Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada enerji fiyatlarının artmasıyla alakalı yönetiminin aldığı tedbir planını açıkladı. Truss, 1 Ekim’den itibaren İngiltere’deki bütün hanelerin senelik enerji faturalarının üst limitinin 2 bin 500 sterlin ile sabitleneceğini belirtti. Uygulamanın 2 sene boyunca devam edeceğini duyuran Truss, plan ile senelik enerji faturalarında ortalama bin sterlin tasarruf sağlayacağını belirtti. Truss yaptığı konuşmada, “Bu haftanın başlarında, Birleşik Krallık’taki ailelerin ve işletmelerin karşılaştığı yükselen enerji fiyatlarıyla ilgileneceğime dair söz verdim. Bugün bu sözü yerine getiriyorum. Bu hükümet, insanlara enerji faturalarında kesinlik sağlayacak yeni bir enerji fiyat garantisi sunmak için derhal harekete geçiyor. Enflasyonu frenleyecek ve büyümeyi hızlandıracağız. Ekim ayının ilk gününden itibaren ve hanelerin önümüzdeki 2 sene boyunca senede 2 bin 500 sterlinden fazla fatura ödememelerini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Planın, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da dahil olacağını belirten Truss öte yandan daha önce eski Başbakan Boris Johnson yönetiminde duyurulan 400 sterlinlik fatura yardımının da öte yandan geçerli olacağını belirtti. Truss, planın nasıl finanse edileceği konusunda Maliye Bakanı olarak atanan Kwasi Kwarteg’in daha çok detay sağlayacağını sözlerine ekledi. Truss yaptığı konuşmada, enerji maliyetlerini düşürmek için uluslararası tedarikçilerle sözleşmeler yapmak üzere bir enerji tedarik görev kuvveti kurulacağını aktardı. Enerji firmalarının uzun vadeli enerji sözleşmeleri satın almasına izin vermek için 40 milyar sterlin değerinde yeni bir plan oluşturulacağını aktaran Truss, “İngiltere’nin enerji güvenliği ve arzına yönelik kısa vadeli yaklaşımı sona erdireceğim” şeklinde konuştu.

Truss, Kuzey Denizi gazı için yeni bir lisans turu yapılacağını ve 100’den fazla lisans beklendiğini belirtti. Yeşil enerjiye de yatırım yapılacağını söyleyen Truss, “Elektrik fiyatlarının marjinal gaz fiyatı tarafından tespit edildiği vaziyeti sona erdireceğiz. Güvenli enerji arzı büyümek ve refah için hayati önem taşıyor, fakat çok uzun zamandır göz ardı ediliyor. Bu daha kuvvetli, daha dayanıklı bir Birleşik Krallık inşa etmemize yardımcı olacak” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.