adplus-dvertising

İngiltere Başbakanı Johnson yarın İsveç ve Finlandiya’yı ziyaret edecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yarın NATO’yu katılmayı değerlendiren İsveç ve Finlandiya’yı ziyaret edeceği açıklandı.
Takip et
İngiltere Başbakanı Johnson yarın İsveç ve Finlandiya’yı ziyaret edecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının ardında NATO’ya katılmayı değerlendiren İsveç ve Finlandiya’yı yarın ziyaret edeceği bildirildi. Johnson’ın Sözcüsü yaptığı açıklamada, Johnson’ın ziyaretinin yalnızca Ukrayna ile alakalı olmadığını Avrupa’nın güvenliği ile alakalı de olduğunu aktardı. Sözcü, “Ülkelerin NATO üyeliği gibi konularda karar vermedeki demokratik kapasitesini destekliyoruz. İsveç ve Finlandiya’nın tutumlarını anlıyoruz ve bu sebeple Başbakan daha geniş güvenlik konularını ele alacak” şeklinde konuştu.

Finlandiya Savunma Komitesi NATO raporunu hükümete sundu

Finlandiya Savunma Komitesi ise, NATO üyeliğine dair raporunu hükümete sundu. Finlandiya Savunma Komitesi Başkanı Petteri Orpon yaptığı açıklamada, ülkenin savunma açısından iyi olduğunu ancak Rus tehdidine karşı yeterli olmadığını aktararak, “Ülkenin güvenliğini gelecekte garantiye almak için en iyi çözüm NATO üyeliği” şeklinde konuştu.
Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine ilişkin kararı 12 Mayıs’ta açıklaması bekleniyor.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, 13 Nisan’da İsveç’in başkenti Stockholm’de NATO üyeliğini görüşmek üzere bir araya gelmişti. Finlandiya hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının sonrasında ülkenin güvenlik stratejisindeki değişikliklere ilişkin “beyaz kitap” isimli analizi 13 Nisan’da parlamentoya sunmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.