adplus-dvertising

İngiltere Başbakanı Johnson: “NATO kimse için tehdit oluşturmaz, amacı karşılıklı savunmadır”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile düzenlediği ortak basın toplantısında “NATO kimse için tehdit oluşturmaz, maksadı karşılıklı savunmadır” ifadelerini kullanırken, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ise, “NATO’ya katılmak, güvenliğimizi en üst düzeye çıkaracaktır ve bu hiç kimseye karşı olmayacaktır” şeklinde konuştu.
Takip et
İngiltere Başbakanı Johnson: “NATO kimse için tehdit oluşturmaz, amacı karşılıklı savunmadır”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İsveç’e yaptığı ziyaretin sonrasında Finlandiya’ya geldi. Johnson, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile başkent Helsinki’de bir araya gelirken, İngiltere ve Finlandiya arasında askeri eğitim, savunma ve tatbikat gibi unsurları kapsayan bir güvenlik anlaşması imzalayarak anlaşmasını imzaladı.

“Yarının tehditleri ve bugünün zorluklarıyla yüzleşirken bizi daha da yakınlaştıran kalıcı bir güvence sağlıyoruz”

Niinistö ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Johnson, “Bugün Finlandiya ve Birleşik Krallık’ın daha da yakınlaştığını söylemek doğru olur. Bugün imzaladığımız güvenlik anlaşması, iki ulusun ortaklığını yoğunlaştırmasını ve benzersiz bir biçimde yükseltmesini sağlıyor. Kuzeyden, Baltıklara ve daha ötesine, silahlı güçlerimiz beraber eğitim ve tatbikat yapacak, savunma ve güvenlik yeteneklerimizi birleştirecek ve her zaman birbirine yardım edeceğiz” şeklinde konuştu.

Johnson, “Yarının tehditleri ve bugünün zorluklarıyla yüzleşirken bizi daha da yakınlaştıran kalıcı bir güvence sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Avrupa’nın güvenlik denklemini değiştirdi”

Johnson, “Bu akşam, ortak tarihimizde çok mühim bir andayız. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Avrupa’nın güvenlik denklemini değiştirerek, gerçekliğimizi tekrardan yazdı ve geleceğimizi tekrardan şekillendirdi. Bu istila iki sebepten dolayı başarısız oldu. Birincisi, savaşan ve dünyayı arkalarında toplayan Ukrayna halkının yenilmez kuvveti sebebiyle. İkincisi ise, Ukrayna’nın özgürlük için verdiği kahramanca mücadele, dünyayı bir araya getirdi” şeklinde konuştu.

“NATO kimse için tehdit oluşturmaz, maksadı karşılıklı savunmadır”

Bugün İsveç’le imzalanan anlaşmayla benzer nitelikleri taşıyan İngiltere – Finlandiya Güvenlik Anlaşmasının taraflar arasında askeri yardımlaşmayı sağlayacağını söyleyen Johnson, “Her iki ülkeden birinde bir felaket olması vaziyetinde, birbirimize yardıma gideceğiz. Yardımın niteliği elbette karşı tarafın talebine bağlı olacaktır, fakat aynı zamanda askeri yardım da dahil olarak güvenliğimizin ve savunma ilişkimizin yoğunlaştırılması temel olarak amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Johnson öte yandan, NATO’nun “kimseye tehdit yaratmadığını” yineleyerek, “NATO bir savunma ittifakıdır, NATO kimse için tehdit oluşturmaz, maksadı karşılıklı savunmadır” şeklinde konuştu.

“NATO’ya katılmak, güvenliğimizi en üst düzeye çıkaracaktır ve bu hiç kimseye karşı olmayacaktır”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise yaptığı açıklamada, “Finlandiya ve Birleşik Krallık çok iyi ve kuvvetli güvenlik ortaklarıdır. Halihazırda sahip olduğumuz işbirliğini derinleştirmek için her şartta yan yana duracağımıza ve birbirimize destek olacağımıza dair ortak bildiriye imza attık” şeklinde konuştu.
Niinistö, “Finlandiya olarak, NATO’nun açık kapı politikasına ve Finlandiya’nın potansiyel üyeliğine verdiğiniz kuvvetli desteği takdir ediyoruz. Bu bizim için çok kıymetli. Fikirlerinizi ve desteğinizi işitmek bizi cesaretlendiriyor. NATO’ya katılmak, güvenliğimizi en üst düzeye çıkaracaktır. Ve bu hiç kimseye karşı olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Finlandiya’nın NATO hakkında kararını yarın açıklaması bekleniyor

Finlandiya Savunma Komitesi, NATO üyeliğine dair raporunu dün hükümete sunmuş, Finlandiya Savunma Komitesi Başkanı Petteri Orpon yaptığı açıklamada, ülkenin savunma açısından iyi olduğunu ancak Rus tehdidine karşı yeterli olmadığını aktararak, “Ülkenin güvenliğini gelecekte garantiye almak için en iyi çözüm NATO üyeliği” demişti.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine ilişkin kararı yarın açıklaması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.